czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Czy polscy sadownicy otrzymają pomoc?

Według najnowszych wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Pollster, które pokazują, że Polacy negatywnie oceniają planowane podwyżki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. 

Polacy są na ,,nie”

Z 5 proc. aż do 23 proc. ma wzrosnąć podatek VAT na niegazowane napoje owocowe. Ministerstwo Finansów argumentuje, że dzięki temu uda się zwiększyć wpływy do budżetu, a Polacy w tej sytuacji chętniej sięgną po soki owocowe. Jednak, pod naciskami producentów i sadowników, 15 marca Sejm zawiesił pracę nad projektem ustawy zakładającej podwyżki. Z naszego sondażu wynika, że również do naszych rodaków nie przemawiała argumentacja resortu finansów. Aż 77 proc. badanych stwierdziło, że rząd zrobiłby źle podnosząc VAT na niegazowane napoje owocowe, w celu zwiększenia wpływów do budżetu. Nie wiadomo jak sprawa ewentualnej podwyżki potoczy się dalej, ale rządzącym powinno dać do myślenia to, że aż 68 proc. respondentów byłoby niezadowolonych, gdyby z powodu wyższego podatku podrożały ich ulubione napoje niegazowane.
Badanie zrealizowano w dniach 21-22 marca na próbie 1023 dorosłych Polaków.

Apel o niepodnoszenie podatku

Producenci zrzeszeni wokół Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) wielokrotnie apelowali o niepodnoszenie podatku VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. W ocenie KUPS, „podwyżka podatków na napoje na bazie soku lub przecieru będzie dotkliwa również dla konsumentów. Oznacza ona wzrost rocznych obciążeń dla konsumentów, nawet na kwotę ok. 400 mln zł. Aktualnie, na rynku polskim napoje owocowe zawierają minimum 20 proc. soku w napoju, a niektóre 40 proc. i więcej. Tymczasem w krajach UE zawartość naturalnego soku w napoju owocowym jest o połowę niższa i wynosi 10 proc. Napoje owocowe z wysoką zawartością soku są bogate w składniki odżywcze pochodzące z owoców. Po podwyżkach VAT, by wytrzymać konkurencję cenową z napojami gazowanymi, zawartość soku będzie systematycznie obniżana, a koszt takiego napoju wzrośnie nawet o 1,3 zł za litr. W efekcie wielu nabywców wybierze atrakcyjny cenowo napój gazowany, kosztem napoju naturalnego” – mówił w mediach Julian Pawlak, prezes KUPS.

 

źródło: mat. Agencja prasowa/KUPS/Super Express
fot. pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x