Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do wyłączenia z niebieskiej strefy – obszaru zagrożenia ASF i ustanowienia strefy czerwonej, w niżej wymienionych gminach należących do województwa warmińsko-mazurskiego:
- Powiat bartoszycki: gm. Bartoszyce, Bisztynek,
- Powiat lidzbarski: gm. Kiwity, Lidzbark Warmiński,
- Powiat ostródzki: gm. Małdyty, Miłakowo, Morąg, Łukta, Ostróda, Miłomłyn,
- Powiat olsztyński: gm. Jeziorany,
- Powiat olecki: gm. Olecko, Świętajno Wieliczki, Kowale Oleckie.
W uzasadnieniu wniosku POLPIG wyjaśnia, że różnica cen skupu w strefie niebieskiej względem czerwonej, sięga ponad 50 groszy za kg żywca. A z uwagi na obecną sytuację rynkową, zmiana strefy z niebieskiej na czerwoną może uchronić wielu producentów przed bankructwem.
Pochwała rolników i administracji
Przy okazji KZP-PTCh POLPIG pochwalił postępy związane ze znoszeniem kolejnych niebieskich stref w 2020 roku, w którym to udało się znieść strefy niebieskie w aż 150 gminach.
A to, jak podkreślają branżowcy, jest sukcesem Inspekcji Weterynaryjnej i rolników, którzy podnieśli poziom zabezpieczenia epizootycznego w swoich chlewniach.
Przy okazji POLPIG apeluje do innych środowisk i organizacji branżowych o aktywność w kwestii wskazywania Rządowi i MRiRW następnych obszarów gotowych do zmiany klasyfikacji ochronnej ASF.
Decyduje Komisja Europejska
Dodajmy, że zgodnie z obowiązującymi procedurami, polska administracja rządowa posiada uprawnienia do kierowania tego rodzaju wniosków do Komisji Europejskiej. Z kolei KE upoważniono do podejmowania decyzji o ustanawianiu lub znoszeniu kategorii obostrzeń na obszarach, w których wykryto ASF. Szczegółowa mapa obszarów objętych obostrzeniami i ich zakresy dostępne są na stronie internetowej krajowego Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Źródło: KZP-PTCh POLPIG
Foto: Pixabay