niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Czy pod Żurominem dojdzie do katastrofy?

spot_img

Wczoraj (23 marca br.), o godzinie 19.00 w Starostwie Powiatowym w Żurominie (woj. mazowieckie), zebrał się sztab kryzysowy. Sprawa dotyczy przypadków padania drobiu w kompleksie 8 ferm w powiecie żuromińskim. W fermach, w których utrzymuje się 400 tysięcy kur niosek stwierdzono występowanie martwych ptaków chorych na ptasią grypę.

Zagrożone 100 milionów ptaków

Sytuacja jest bardzo poważna, szczególnie że Powiat Żuromiński to prawdziwe drobiarskie zagłębie, w którym hoduje się nawet 100 milionów ptaków. Jeżeli zatem zaszła by konieczność szybkiego uboju i utylizacji tak dużej ich liczby,  to z pewnością dojdzie do poważnego kryzysu, a sama operacja uboju i utylizacji prowadzona będzie na niespotykaną dotąd skalę.
Zagrożenie jest całkiem realne, tym bardziej że wcześniej często dochodziło do zakażeń w fermach prowadzonych w oparciu o nowoczesne technologie hodowli i systemy zabezpieczeń. Natomiast drogi przenoszenia ptasiej grypy były przedmiotem dochodzenia ze strony weterynaryjnych służb.  

Zmasowany atak ptasiej grypy 

Dodajmy, że zgodnie z danymi Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, podczas obecnej fali grypy trwającej od listopada 2020 r. do 18 marca br, odnotowano aż 70 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego w okresie po 1 marca 2021 r. wykryto ich 30. Natomiast w krótkim czasie od 11 marca do 17 marca br. potwierdzono wystąpienie 14 ognisk HPAI. Świadczy to o bardzo intensywnym rozwoju epidemii tej choroby. 
Do sprawy z pewnością powrócimy. 

Źródła: GIW, portal: naszamlawa.pl
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x