piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Czy niskie zapasy pszenicy na Ukrainie podniosą ceny tego zboża ?

spot_img

Ukraina, podobnie jak Rosją, jest na początku sezonu aktywnym eksporterem pszenicy i bezpośrednio konkuruje na rynku z unijnymi dostawcami. Sytuacja podażowo-popytowa w tym kraju będzie wpływać na światowe ceny pszenicy. Bardzo prawdopodobne osłabienie tempa eksportu ukraińskiej pszenicy w drugiej części sezonu powinno ożywić popyt na unijne (też polskie) ziarno i pozytywnie wpłynąć na lokalne ceny.

Na Ukrainie zapasy pszenicy są niższe niż zwykle

Na Ukrainie na dzień 1 września zapasy pszenicy wynoszą 18,7 mln ton, czyli znacznie mniej niż średnioroczne wskaźniki z poprzednich sezonów, kiedy wskaźnik ten przekraczał 20 mln ton. Informują analitycy spółdzielni rolniczej PUSK.

Aktywny eksport pszenicy potrwa do marca-kwietnia

„Między Ministerstwem Polityki Agrarnej a uczestnikami rynku zbóż podpisano memorandum, że Ukraina nie będzie eksportować więcej niż 16,2 mln ton pszenicy. Jeśli eksport będzie się utrzymywał na poziomie 2 mln ton miesięcznie, pszenicy może wystarczyć do marca-kwietnia. Gdy już nie wystarcza pszenicy na eksport zwykle ceny rosną ze względu na zmniejszenie wolumenu podaży” – komentuje analityk.

Eksperci zauważają, że w sierpniu rynek pozostał stabilny dzięki kontraktom forward, jednak we wrześniu sytuacja zaczyna się zmieniać.

We wrześniu podaż ukraińskiej pszenicy jest niewielka

„Handlowcy donoszą, że podaż pszenicy jest niewielka i jeśli w sierpniu udało się sprzedać kosztem forwardów, to we wrześniu forwardów prawie nie ma. Rynek będzie działał w oparciu o umowy spot” – zauważa PUSK.

Wzrostowo na cenę pszenicy mogą działać też problemy pogodowe i cięcie produkcji przez USDA

Istnieją również czynniki na rynku światowym, które mogą wpływać na cenę pszenicy. Rynek czeka na nowy raport USDA i korektę danych o produkcji pszenicy w UE. Różnice w szacunkach są znaczne, gdyż szacunki USDA dotyczące europejskiej produkcji pszenicy na 128 mln ton są znacznie wyższe niż szacunki Komisji Europejskiej dotyczące produkcji na 116,2 mln ton. Ponadto sytuacja w Argentynie, gdzie na skutek suszy występują problemy z wilgotnością gleby, również może negatywnie wpłynąć na światowy bilans pszenicy.

Analitycy spodziewają się odbicia cen ukraińskiej pszenicy w II połowie września

„W drugiej połowie września cena pszenicy spożywczej trzeciego gatunku na rynku CPT może wzrosnąć do 200-205 dolarów/t, nawet jeśli ceny światowe pozostaną stabilne. Jeśli obecna sytuacja będzie się utrzymywać, ceny krajowe również mogą znacząco wzrosnąć – przewiduje analityk.

Produkcja, zużycie i zapasy pszenicy na Ukrainie według USDA

Źródło: agrivery.com, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x