wtorek, 28 września, 2021
spot_img

Czy na wsi zabraknie młodzieży?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

POLPIG miażdżąco zrecenzował rządowe pomysły na zatrzymanie młodych ludzi na wsi. Sprawa dotyczy zapisów zawartych w konsultowanym obecnie projekcie Narodowego Planu Strategicznego dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. 

Ukryte bezrobocie na wsi

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG analizując rządowe plany doszedł do wniosku, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamierza zatrzymać młode osoby na wsi, podczas gdy dane dotyczące tej grupy społeczeństwa wskazują na to, że obecnie dotyka jej problem ukrytego bezrobocia. Natomiast średnia wydajność pracy na polskiej wsi jest 3-krotnie niższa niż średnia w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Brak szans dla młodych?

POLPIG w swoim oficjalnym komunikacie dotyczącym NPS stwierdza też, że: „Szansa na znalezienie na wsi pracy o porównywalnych dochodach jak w miastach, dla młodych wykształconych osób jest niewielka. Niski poziom przedsiębiorczości na obszarach wiejskich oraz brak dostępu do kapitału nie daje dużych szans na założenie biznesu.”

KZP-PTCh POLPIG idzie w swej analizie dalej wskazując na to, że widoczne obecnie zatrzymanie procesu zmian w strukturze agrarnej nie sprzyja pozostawaniu młodych, wykształconych ludzi na wsi. Natomiast dobór pracowników w gospodarstwach korporacyjnych jest kształtowany przez ogólnokrajowy rynek pracy bez preferencji dla wiejskiego pochodzenia. 

Wystarczy zaproponować atrakcyjne warunki, aby pozyskać młodą, wykształconą załogę. Natomiast w gospodarstwach rodzinnych możliwości doboru kadry są ograniczone do członków rodziny, ich zdolności, wykształcenia i chęci pozostania na wsi.” – zauważa POLPIG. 

Co radzi POLPIG?

W podsumowaniu swej analizy KZP-PTCh stwierdza, że konieczne są zmiany służące rzeczywistemu,  zrównoważonemu rozwojowi produkcji rolniczej, ochronie środowiska, zapobieganiu zmianom klimatu i poprawie dobrostanu zwierząt. Równie ważne jest jednak uwzględnienie potrzeb związanych z zapewnieniem właściwej ekonomiki produkcji. Natomiast nieprawidłowe rozłożenie akcentów podczas wdrażania nowych zasad WPR może przyczynić się do utraty konkurencyjności krajowego sektora rolno-spożywczego w stosunku do innych krajów unijnych i światowej konkurencji. 

Dodajmy, że konsultacje dotyczące Narodowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej potrwają do 15 lutego br. Ich organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Si.  

A co wy o tym sądzicie? 

Jak powinno się zachęcać młodych ludzi do pozostania na wsi? Jakie warunki powinny być spełnione? Czego najbardziej brakuje? Co waży na decyzjach młodych ludzi o pozostaniu lub nie na wsi? Napiszcie. 
 
Źródło: KZP-PTCh POLPIG
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alan
8 miesięcy temu

To chyba nie chodzi o atrakcyjność pracy na wsi lub jej brak, wysokość dochodów etc. Rzeczywistość nie jest tak barwna jak świat obserwowany przez YT i FB. Stąd exodus, brak chęci, brak zainteresowania. W efekcie niska wydajność pracy, a w jej wyniku ukryte bezrobocie. Obserwuje to na co dzień.

Zofia
Zofia
8 miesięcy temu
Reply to  Alan

Dochody maja znaczenie ale jeszcze większe znaczenie ma brak stabilizacji efektywności działań. Zależność od czynników na które często ma się niewielki wpływ.

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
571ObserwującyObserwuj
8,490SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x