sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy Minister Kowalczyk spełni obietnice?

spot_img

Cyklem spotkań z różnymi środowiskami rolniczymi rozpoczyna swoją kadencję niedawno powołany na stanowisko Wicepremiera, a jednocześnie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. 
Pisaliśmy ostatnio o wielogodzinnych i pełnych emocji rozmowach z AGRO-Unią pod przewodnictwem Michała Kołodziejczaka, a także o obietnicach płacowych dla  pracowników ARiMR oraz KOWR. Natomiast w tym tygodniu, w czwartek, 25 listopada br.,  Minister Kowalczyk spotkał się Zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych i Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych, a także osobno z kierownictwem NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Rozmawiano o rolniczych problemach. Minister Kowalczyk złożył też szereg obietnic. 

Dopłaty i zwalczanie ASF

– Wprowadzimy zwiększone dopłaty związane z dobrostanem zwierząt – stwierdził Wicepremier Henryk Kowalczyk w odniesieniu do postulatów przedstawicieli KRIR dotyczących  zintensyfikowania działań na rzecz skutecznego zwalczania ASF na terytorium Polski. Dodajmy, że przedstawiciele samorządu rolniczego zwrócili tu uwagę na potrzebę wprowadzenia dopłat do macior w celu odbudowy stad trzody chlewnej.

Co z rolniczymi emeryturami? 

Kolejną ważną sprawą była zmiana przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie nabycia prawa do emerytury rolniczej bez konieczności przekazania następcy gospodarstwa rolnego.

– Przygotowujemy założenia do nowelizacji tej ustawy. Jestem jednak zdania, że pozostawienie rolnikom przechodzącym na emeryturę gospodarstw nie może być czynnikiem hamującym wymianę pokoleniową, dlatego należy wszystko dobrze przeanalizować, a szczególnie tak zwaną. kwestię warunkowości – stwierdził Minister Henryk Kowalczyk.

KRUS uratuje rolnicze ubezpieczenia?

Podczas tego samego spotkania Wicepremier, Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk, przedstawił koncepcję wykupienia przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia  Społecznego udziałów w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych Pocztowynależącym do Poczty Polskiej. Ma to zapewnić rolnikom możliwość kompleksowego ubezpieczania się od wszystkich rodzajów ryzyk związanych z gospodarowaniem.

Wicepremier H. Kowalczyk odniósł się też min. do spraw  związanych z oddłużaniem gospodarstw rolnych i poinformował o tym, że trwają prace nad mechanizmami służącymi odtworzeniu kapitału i umarzaniu odsetek.

Szacowanie strat i KPS

Przedstawiciele KRIR poruszyli również kwestię szacowania strat rolniczych, w tym metodyki określania warunków występowania suszy rolniczej. Szef resortu rolnictwa zapowiedział przeanalizowanie wszelkich aspektów tej sprawy. Obiecał też ponowną analizę uwag KRIR do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej  na lata 2023-2027. Odniósł się także do palącego problemu wysokich cen nawozów sztucznych, a szczególnie azotowych. 

– Szanowni państwo, wysokie ceny nawozów wynikają z wysokich cen gazu, które mają wpływ na finalną cenę tych środków do produkcji rolniczej – stwierdził Wicepremier Henryk Kowalczyk oceniając szanse skutecznych działań w tej sprawie.

Kolejne spotkanie Ministra Rolnictwa z KRIR ma się odbyć w I kwartale przyszłego roku. 

Opieka wytchnieniowa i zasiłki

Także w czwartek, 25 listopada br., Wicepremier, Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk, spotkał się z Prezydium Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

W tym gronie też rozmawiano o rolniczych emeryturach i braku konieczności pozbywania się gospodarstwa. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” RI zwracali również uwagę na potrzebę włączenia rolników do systemu tzw. opieki wytchnieniowej dla osób, które zajmują się swoimi najbliższymi, wymagającymi całodobowej opieki. Przy tej okazji omówiono sprawę wysokości zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych w KRUS.

– W obecnych warunkach niezbędne jest zdecydowane zwiększenie wysokości tego zasiłku – zgodził się Wicepremier Henryk Kowalczyk.

Najlepsze wzajemne ubezpieczenia?

Natomiast w sprawie ubezpieczeń rolniczych, szef resortu rolnictwa wyraził opinię, że najkorzystniejszy byłby tu system oparty na ubezpieczeniach wzajemnych.

– Przede wszystkim musi być to system powszechny – podkreślał Wicepremier Henryk Kowalczyk. – Mamy zabezpieczone bardzo duże środki finansowe na dopłaty do ubezpieczeń oraz w rezerwie budżetowej. W sumie są to ponad 4 miliardy złotych

Prezydencka Rada o rolniczym eksporcie

Dodajmy, że także 25 listopada br., w  Belwederze odbyło się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Podczas spotkania dyskutowano o eksporcie polskiej żywności i poszukiwaniu nowych rynków zbytu dla artykułów rolno–spożywczych. W posiedzeniu tym Wicepremiera Kowalczyka reprezentował Sekretarz Stanu w MRiRW Norbert Kaczmarczyk. 
Uczestnicy debaty zastanawiali się nad jak najlepszym wykorzystaniem potencjału polskiego rolnictwa, jakości produktów rolno-spożywczych i możliwości Państwa Polskiego jako promotora eksportu. 

Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x