środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Czy będzie drugi nabór na komputery dla dzieci rolników?

spot_img

Z uwagi na duże zainteresowanie ze strony rolników Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o ponowne uruchomienie naboru do programu pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputerów stacjonarnych lub przenośnych (laptopów), wraz z niezbędnym oprogramowaniem i oprzyrządowaniem, przeznaczonych dla dzieci rolników. 

Aż 39 tysięcy wniosków

Przypomnijmy, że pierwszy nabór zakończył się 30 grudnia 2020 r. A wdrażająca program Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała około 39 tysięcy wniosków na łączną kwotę dofinansowania w wysokości około 58,4 mln złotych. 
Przy czym najwięcej wniosków złożono w województwach: mazowieckim – 6,23 tysięcy; lubelskim – 5,14 tys.; małopolskim – 4,66 tys.; wielkopolskim – 3,79 tys. 
Dofinansowanie w wysokości 1 500 zł na rodzinę można było otrzymać na zakup komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz „myszą”, klawiaturą i ładowarką. Zakupu należało dokonać w terminie od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r., a fakturę potwierdzającą ten fakt, trzeba przedłożyć do 15 kwietnia 2021 r., w biurze  powiatowym Agencji, którego kierownik w konkretnym przypadku wydał decyzję o przyznaniu pomocy. 

Kryterium wieku i termin

Na obecnym etapie KRIR wnioskuje też do Ministra o zmianę kryteriów dotyczących przyznania pomocy. Zdaniem samorządu rolniczego pomoc powinna być udzielana dla dzieci i młodzieży uczącej w szkołach podstawowych, średnich i studiującej, niezależnie od ich wieku. Wniosek KRIR dotyczy też wydłużenia czasu przyjmowania wniosków, bo w ocenie Izby krótki termin wcześniejszego naboru i ograniczenia wiekowe spowodowały, że wiele rodzin nie mogło skorzystać z tej formy pomocy. 

Źródło: KRIR
Foto: Pixgabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x