poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

COVID-19 u norek i fretek

spot_img

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda poinformował o wnioskach zawartych w raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): „Monitoring of SARS-CoV-2 infection in mustelids”, zgodnie z którym norki amerykańskie i fretki są podatne na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Szybkie rozprzestrzenianie wirusa

Jak informują europejscy specjaliści, na fermach wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko poprzez kontakt pośredni i bezpośredni, czemu sprzyja duże zagęszczenie zwierząt. Ponadto niewielka odległość między fermami też stanowi czynnik ryzyka szybkiej transmisji wirusa z fermy na fermę.

W efekcie do 29 stycznia br. zakażenie odnotowano na 400 fermach norek w 9 krajach Unii Europejskiej. To jest: 290 w Danii, 69 w Holandii, 21 w Grecji, 13 w Szwecji, 3 w Hiszpanii, 2 na Litwie, po 1 we Francji, we Włoszech i w Polsce.

Wszystkie fermy zagrożone?

Ze względu na ryzyko dla zdrowia publicznego stwarzane przez SARS-CoV-2 raport obejmuje rekomendacje dotyczące strategii planu monitorowania, z uwzględnieniem konieczności wczesnego wykrywania zakażeń i traktowania wszystkich ferm norek jako zagrożonych zakażeniem.
Zgodnie z zaleceniami służb losowo wybrane zwierzęta powinny być badane metodą RT-PCR najlepiej w odstępach tygodniowych. Zwierzęta martwe lub przejawiające objawy kliniczne (w liczbie co najmniej 5 osobników), powinny być badane w celu potwierdzenia zakażenia, a pozytywne próbki sekwencjonowane w celu monitorowania ewolucji wirusa, a otrzymane wyniki upubliczniane. 

Europejscy eksperci zalecają także częste badanie personelu i wszystkich osób mających kontakt ze zwierzętami.

Źródła: MRiRW, EFSA
Foto: Portal zwierzetalowne 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rajmund
Rajmund
3 lat temu

Skoro politycy są tak sprzedajni albo tchórzliwi, ze nie chcą lub nie potrafią zlikwidować tego barbarzyńskiego procederu niech zrobi to za nich COVID.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x