wtorek, 29 kwietnia, 2025
spot_img

Corteva Agriscience: Innowacje w rolnictwie odpowiedzią na problem suszy

spot_imgspot_img

Postęp technologiczny i innowacje w rolnictwie, w postaci produktów biologicznych oraz nowych technik genomowych, to odpowiedź na zwiększające się problemy z dostępnością wody i powtarzające się susze w Polsce – podkreślał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Paweł Trawiński, Country Leader Corteva Agriscience Poland, międzynarodowej firmy naukowo-technologicznej działającej w obszarze rolnictwa.

„Polscy rolnicy walczą ze skutkami zmieniającego się klimatu i związanej z tym rosnącej presji szkodników i chorób. Towarzyszą temu powtarzające się ekstremalne warunki pogodowe. Odpowiedzią na te problemy są technologia i innowacje” – mówił Paweł Trawiński podczas dyskusji na temat wyzwań stojących przed polskim rolnictwem w kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego i liderów rynków rolno-spożywczego.

Ekspert Corteva Agriscience, wśród przełomowych rozwiązań wspierających rolników w odpowiedzi na zmiany klimatyczne, wymienił rozwój produktów biologicznych i nowoczesnych narzędzi cyfrowych, a także nowe techniki genomowe (NGT). Podkreślał, że nauka wspiera dziś rolników szeregiem innowacji stworzonych specjalnie na wypadek susz, jakie obserwowano w Polsce w ostatnich latach. Należą do nich np. hybrydy kukurydzy o cechach, które pomagają poprawić wydajność w środowiskach o ograniczonej zawartości wody, takie jak: Pioneer® Optimum® AQUAMax®, które są już dostępne dla polskich rolników. Dostępne są również innowacyjne środki ochrony roślin i rozwiązania biologiczne, które wspomagają zdrowie upraw w zmieniających się warunkach środowiskowych.

„Produkty biologiczne, które zwiększają wydajność upraw i chronią przed szkodnikami, opierają się na składnikach, które już istnieją w naturze. Część z nich  to pożyteczne bakterie. Inne, takie jak enzymy, pochodzą z naturalnych źródeł. Są ważną i elastyczną opcją dla rolników, uzupełniającą konwencjonalne metody ochrony upraw” – podkreślał ekspert Corteva Agriscience. 

Według Pawła Trawińskiego postęp w postaci nowych technik genomowych ma także ogromne znaczenie w kontekście reagowania na zmiany klimatyczne: „NGT otwierają drzwi do opracowywania odmian, które zużywają mniej wody, są naturalnie odporne na choroby i wymagają mniej środków chemicznych. Przyspieszają również proces hodowli, co pozwoli nam opracowywać ulepszone nasiona znacznie szybciej niż w tradycyjny sposób” – mówił. 

Zdaniem eksperta Corteva Agriscience jest to jedna z najbardziej obiecujących innowacji.  Ta nowa metoda hodowli roślin wykorzystuje nagrodzoną Nagrodą Nobla technologię CRISPR do adaptacji własnego materiału genetycznego rośliny i wzmocnienia jej zdrowia.  – Rolnicy na świecie już dziś odnoszą korzyści dzięki NGT, a korzystać powinni móc z niej również rolnicy europejscy – podkreślał Paweł Trawiński. 

Corteva Agriscience to globalna firma badawczo-rozwojowa w rolnictwie, oferująca bogate portfolio nasion, środków ochrony roślin i środków biologicznych. Działa w ponad 120 krajach, zatrudniając ponad 22 000 osób. Corteva ma 100 zakładów produkcyjnych i 120 centrów badawczo-rozwojowych i każdego dnia inwestuje prawie 4 miliony dolarów w innowacje, aby poprawić życie tych, którzy produkują i tych, którzy konsumują, zapewniając postęp dla przyszłych pokoleń.

Źródło: materiał prasowy

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x