sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

CORNelia czyli ekologiczne maseczki z liści kukurydzy

Niemal 1,5 mld ton jednorazowych maseczek zalega w oceanach. Według obliczeń organizacji Oceans Asia w 2020 jest to około 5-6 tys. ton plastiku. Czas rozkładu jednej maseczki to około 450 lat. Coraz bardziej palący problem zaśmiecania planety Ziemi skłonił studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu do stworzenia biodegradowalnego materiału pochodzenia rolniczego. 

Drugie życie odpadów

W rolnictwie spotykamy różnego rodzaju odpady. Poprodukcyjne materiały wykorzystywane są na cele paszowe, do produkcji energii czy jako nawozy. Studenci Wiktoria Kowalczyk, Martyna Sarnowska, Mariusz Śmietana,  Anna Augustyniak, Hanna Kossakowska w ramach pracy semestralnej poszli o krok dalej i postanowili stworzyć przedmiot codziennego użytku mianowicie maseczek z liści kukurydzy.

“Projekt CORNelia oparty jest na ponownym wykorzystaniu odpadów – liści kukurydzy. Udało nam się uzyskać dwa ciekawe materiały – nić oraz masę papierową, stanowiące bazę do dalszych działań.”– opisują twórcy projektu.

Bazą nici były gotowane liści w roztworze wody z sodą kaustyczną. Mieszanina pozwoliła na uzyskanie odpowiedniej miękkości materiału, co umożliwiło izolowanie włókien. Powstałe osuszone pasma następnie łączone były w nić. W przypadku masy papierowej proces wyglądał podobnie z wyjątkiem wyszczególniania pojedynczych nici. Zamiast tego grupa studentów wykorzystała tradycyjną metodę czerpania papieru – opartą na sicie.  Dzięki właściwościom plastycznym na początku suszenia otrzymali prototyp produktu,  umieszczając wcześniej masę papierową w formie gipsowej o wyprofilowanym kształcie maseczki

Dwa materiały, wiele możliwości 

Wyodrębnienie 2 materiałów z liści kukurydzy stworzyło wiele możliwości. Zdaniem autorów projektu stanowią one alternatywę dla obecnie stosowanych maseczek ale mają one szersze zastosowanie np w produktach papierniczych i włókienniczych. Co najważniejsze odpady, które wcześniej nie były dostrzegane nabrały nowego znaczenia.

źródło:whitemad.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x