sobota, 26 kwietnia, 2025
spot_img

Co dalej z cenami nawozów? Aktualne prognozy

spot_imgspot_img

Rok 2025 przynosi szereg istotnych zmian, które będą miały wpływ na rynek nawozów w Europie, a tym samym – na decyzje zakupowe rolników w Polsce. Choć koszty produkcji nadal pozostają wysokie, w szczególności z powodu drogiego gazu, pojawiają się też pozytywne sygnały: rosnący popyt, większa produkcja krajowa i mechanizmy łagodzące wpływ nowych ceł.

Nowe cła na nawozy z Rosji i Białorusi – co się zmieni od lipca 2025?

W styczniu 2025 Komisja Europejska przedstawiła propozycję wprowadzenia kontyngentów taryfowych na import nawozów z Rosji i Białorusi, które mają obowiązywać od lipca:

  • 2,7 mln ton w okresie lipiec 2025 – czerwiec 2026
  • 1,8 mln ton w kolejnym roku
  • 0,9 mln ton w trzecim roku

Po przekroczeniu tych limitów importerzy będą musieli zapłacić dodatkowe cło – początkowo 40 EUR/t, a docelowo aż 315 EUR/t. Dotyczy to głównie nawozów azotowych (CN 3102) i wieloskładnikowych (CN 3105), dla których stawki będą jeszcze wyższe.

Producenci i dystrybutorzy reagują

Według analiz, rosyjscy eksporterzy mogą obniżać ceny, by pozostać konkurencyjni mimo nałożonych ceł. Eksport stanowi ponad 60% tamtejszej produkcji nawozów, podczas gdy rynek wewnętrzny objęty jest kontrolą cen.

Z kolei europejscy dystrybutorzy już rozpoczęli działania zabezpieczające – uzupełniają zapasy przed wejściem przepisów w życie, co może złagodzić ewentualne wahania cen w drugiej połowie roku. Podobne zjawisko miało miejsce wcześniej, przed nałożeniem sankcji na import diesla i LPG z Rosji.

Produkcja nawozów w Polsce idzie w górę

Krajowi producenci nawozów również nie pozostają bierni. W okresie od grudnia 2024 do lutego 2025 produkcja nawozów azotowych w Polsce była o 13% wyższa niż rok wcześniej. Prognozy na cały rok wskazują na niewielki, ale stabilny wzrost produkcji.

Gaz ziemny nadal drogi, ale są nadzieje na obniżki

Produkcja nawozów – zwłaszcza azotowych – jest ściśle uzależniona od cen gazu ziemnego. A te pozostają wysokie. W marcu 2025 roku ceny gazu w Europie przekraczały 40 EUR/MWh, co oznacza wzrost o ponad 50% w stosunku do poprzedniego roku.

Przyczyną były niskie zapasy magazynowe po zimie oraz potrzeba ich szybkiego uzupełnienia. Jednak w ostatnich tygodniach rynek odnotował lekką korektę: ceny kontraktowe spadły do około 34 EUR/MWh, m.in. z powodu obaw o spowolnienie gospodarcze i nową politykę celną w USA.

Dodatkowo, możliwe poluzowanie unijnych przepisów dotyczących obowiązkowego zapełnienia magazynów gazu oraz postępy w rozmowach pokojowych wokół Ukrainy mogą w dalszym ciągu wywierać presję na spadek cen.

Jakie będą ceny nawozów?

Obecne sygnały z rynku wskazują, że znaczne podwyżki cen nawozów w 2025 roku są mało prawdopodobne. Wręcz przeciwnie – przy utrzymującym się wzroście podaży i potencjalnym spadku cen gazu, możliwe jest stopniowe obniżanie cen w kolejnych kwartałach.

SPRAWDŹ TAKŻE: Głęboko aplikowany nawóz ma sens

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x