piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Cła mogą zostać nałożone na kolejne towary importowane z Ukrainy

spot_img

W czerwcu KE podjęła decyzje o nałożeniu ceł ochronnych w odniesieniu do eksportu do UE ukraińskiego cukru, jaj i owsa. Ograniczenia w imporcie wymienionych towarów wynikają z faktu, że ich bezcłowy import osiągnął już wyznaczony wcześniej limit.

Cła można zastosować do wąskiej grupy ukraińskich towarów

Warto przypomnieć, że cła można zastosować do produktów takich jak jaja kurze, mięso drobiowe, cukier, owies, kukurydza, niektóre produkty przetwórstwa zbóż i miód. Cła wprowadzane są automatycznie, jeżeli wielkość importu tych towarów osiągnie średnioroczną wielkość importu z Ukrainy do UE w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

Najbliżej wyczerpania bezcłowego limitu jest ukraiński miód, kukurydza i kurczaki

Wkrótce Ukraina osiągnie maksymalny limit w bezcłowym handlu z UE miodem, kukurydzą i drobiem. Poinformował o tym 15 lipca w Brukseli europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas konferencji prasowej po wynikach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa – podaje Ukrinform.

„Jestem usatysfakcjonowany, że dzisiaj podczas dyskusji na temat Ukrainy państwa członkowskie, ogólnie rzecz biorąc, wyraziły pozytywne opinie na temat wprowadzonych zapobiegawczych środków ochronnych. Wprowadzenie tych limitów importowych było inicjatywą europejskiego komisarza ds. rolnictwa i one się sprawdzają. Uruchomiono je dla trzech produktów – cukru, jajek i owsa. Monitorujemy sytuację w przypadku innych wrażliwych produktów. Najbliżej jest miód, którego eksport osiągnął już 89% limitu, kukurydza – 67%, a kurczaków – 59%” – stwierdził unijny komisarz.

W 2023 roku UE osiągnęła rekordowe saldo dodatnie w handlu produktami rolnymi

Jak zauważył Wojciechowski, w ubiegłym roku dodatnie saldo UE w handlu produktami rolnymi osiągnęło rekordową kwotę 70 miliardów euro. W tym roku rekord jest do pobicia, bo w samym pierwszym kwartale dodatnie saldo UE w handlu z krajami trzecimi wyniosło już 18 miliardów euro.

Według Komisji Europejskiej w ciągu 12 miesięcy do października 2023 r. łączny wolumen ukraińskiego importu do UE wyniósł 24,3 mld euro, czyli o 0,3 mld euro więcej niż w 2021 r.


Źródło: Ukrinform

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x