wtorek, 10 września, 2024
spot_img

Chiny będą stopniowo przechodzić na białko syntetyczne w żywieniu zwierząt

Chiny stały się pierwszym krajem na świecie, który z powodzeniem zsyntetyzował białko z tlenku węgla i zwiększył swoją przemysłową zdolność produkcyjną do 10 000 ton, podała w sobotę Chińska Akademia Nauk Rolniczych. Protein Clostridium autoethanogenum to nowy rodzaj białka paszowego syntetyzowanego z tlenku i dwutlenku węgla znajdującego się w gazach przemysłowych oraz wody amoniakalnej. Nad projektem rozwoju białka Clostridium autoethanogenum współpracował Instytut Pasz Chińskiej Republiki Ludowej i Beijing Shougang Lanza Tech, którym udało się w ciągu 6 lat eksperymentów zwiększyć wydajność procesu produkcji białka tą metodą do 85% i zastosować ją na przemysłową skalę. Chiny posiadają prawa własności intelektualnej do innowacyjnego białka. Wyprodukowane białko zostało zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa do karmienia zwierząt.

Produkcja 10 milionów ton nowego białka odpowiadać będzie 28 milionom ton importowanej soi (powyżej 1/4 importu) i może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 250 milionów ton.

Białko syntetyczne stopniowo może zastąpić białko sojowe, co przyniesie Chinom olbrzymie korzyści.

Chiny są największym konsumentem pasz na świecie, a niedobór własnej soi, będącej źródłem białka paszowego, wpływa negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Według chińskiego Ministerstwa Rolnictwa chińscy hodowcy zwierząt gospodarskich zużywają rocznie 400 mln ton paszy, która zawiera 70 mln ton białka, z czego 60% pochodzi z importowanej soi. Roczny import  nasion soi oscyluje w okolicy 100 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: chinadaily.com

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x