Chiny stały się pierwszym krajem na świecie, który z powodzeniem zsyntetyzował białko z tlenku węgla i zwiększył swoją przemysłową zdolność produkcyjną do 10 000 ton, podała w sobotę Chińska Akademia Nauk Rolniczych. Protein Clostridium autoethanogenum to nowy rodzaj białka paszowego syntetyzowanego z tlenku i dwutlenku węgla znajdującego się w gazach przemysłowych oraz wody amoniakalnej. Nad projektem rozwoju białka Clostridium autoethanogenum współpracował Instytut Pasz Chińskiej Republiki Ludowej i Beijing Shougang Lanza Tech, którym udało się w ciągu 6 lat eksperymentów zwiększyć wydajność procesu produkcji białka tą metodą do 85% i zastosować ją na przemysłową skalę. Chiny posiadają prawa własności intelektualnej do innowacyjnego białka. Wyprodukowane białko zostało zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa do karmienia zwierząt.
Produkcja 10 milionów ton nowego białka odpowiadać będzie 28 milionom ton importowanej soi (powyżej 1/4 importu) i może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 250 milionów ton.
Białko syntetyczne stopniowo może zastąpić białko sojowe, co przyniesie Chinom olbrzymie korzyści.
Chiny są największym konsumentem pasz na świecie, a niedobór własnej soi, będącej źródłem białka paszowego, wpływa negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Według chińskiego Ministerstwa Rolnictwa chińscy hodowcy zwierząt gospodarskich zużywają rocznie 400 mln ton paszy, która zawiera 70 mln ton białka, z czego 60% pochodzi z importowanej soi. Roczny import nasion soi oscyluje w okolicy 100 mln ton.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: chinadaily.com