wtorek, 27 lutego, 2024

Kto zarobił na rekordowych cenach żywności?

spot_img

Brytyjski The Guardian donosi, że 10 największych funduszy hedgingowych zarobiło 1,5 mld funtów na gwałtownym wzroście cen żywności przed i po inwazji Rosji na Ukrainę.

Analiza zysków 10 największych funduszy hedgingowych w pierwszym kwartale ubiegłego roku pokazuje, że prawdopodobnie zarobiły one około 1,9 miliarda dolarów (1,5 miliarda funtów) na handlu tylko dwoma towarami spożywczymi, zbożem i soją, w okresie poprzedzającym i bezpośrednio po inwazji. Zyski z inwestycji w zboża i soję osiągnięte przez te fundusze hedgingowe w pierwszym kwartale 2022 roku były znacznie wyższe niż zwroty z tych samych towarów w pierwszym kwartale któregokolwiek z poprzednich pięciu lat.

Zawładnięcie rynkami

Te fundusze hedgingowe nie mają nic wspólnego z produkcją, kupnem i sprzedażą fizycznej żywności, po prostu czerpią zyski z obrotu kontraktami futures, opcjami czy innymi instrumentami opartymi o ceny żywności (podobnie jak złota, czy ropy), a ich stadne zachowanie może zawładnąć rynkami, zwiększyć wahania cen w górę i zniekształcić ceny rynkowe.

Odkrycia dokonane przez Unearthed, jednostkę dziennikarstwa śledczego Greenpeace oraz organizację dziennikarską non-profit Lighthouse Reports, postawiły nowe pytania dotyczące roli funduszy hedgingowych i innych spekulantów w zawyżaniu cen żywności, ponieważ globalny kryzys kosztów utrzymania nadal jest problemem.

Presja na wzrost cen żywności

Po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin przystąpił do inwazji w lutym ubiegłego roku, ceny wielu kluczowych towarów gwałtownie wzrosły, a większość z nich miało już za sobą duże zwyżki, gdy świat wychodził z pandemii Covid-19.

Olivier De Schutter, współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu Ekspertów ds. Zrównoważonych Systemów Żywnościowych i specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka, powiedział:

Fundusze hedgingowe i spekulanci finansowi osiągnęli nieprzyzwoite zyski, stawiając na głód i zaostrzając go. To nie może być prawda. Na początku wojny na Ukrainie inwestorzy finansowi inwestowali masowo w zboża i towary, starając się wykorzystać niepewność i rosnące ceny żywności, i trafili w dziesiątkę”.  Oznaki wskazują, że pomogli nadmuchać bańkę cenową, wywierając presję na wzrost cen żywności – które nie były proporcjonalne do fundamentów rynku rolnego, do faktycznej podaży żywności – a to wpłynęło na poziom głodu najuboższych ludzi na świecie” – powiedział.

Kryzys daleki od zakończenia

W dniach po inwazji ceny żywności skoczyły do ​​rekordowych poziomów. W ciągu ostatniego roku ceny żywności spadły, ale jeszcze nie do poziomu z 2021 r. Kryzys jest daleki od zakończenia, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł w zeszłym miesiącu, że „wiele wrażliwych krajów nadal boryka się z podwyższonym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego”.

ZOBACZ TAKŻE: Eksport ukraińskiego zboża w bieżącym sezonie osiągnął 40 mln ton

Ogromne zyski firm spożywczych

Greenpeace oblicza, że 20 największych firm spożywczych na świecie dostarczyło akcjonariuszom 53,5 mld USD (42,8 mld GBP) w ciągu ostatnich dwóch lat finansowych, przy czym nadzwyczajne zyski były wynikiem wzrostu cen żywności podczas pandemii Covid-19 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Davi Martins, działacz w Greenpeace International, powiedział: „To, czego jesteśmy świadkami, to ogromny transfer bogactwa do kilku bogatych rodzin, które w zasadzie są właścicielami globalnego systemu żywnościowego, w czasie, gdy większość światowej populacji z trudem wiąże koniec z końcem”.

Źródło: The Guardian

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x