wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Za nami tydzień dużych przecen na giełdowym rynku zbóż

spot_img

Wyceny giełdowe zbóż i nasion oleistych zaczęły miniony tydzień (kończący się 4-go sierpnia) od kontynuacji przecen. Tradycyjnie już kierunek zmian wyznaczała giełda w Chicago, gdzie fundusze hedgingowe sprzedawały kontrakty kontrakty. Uspokojenie obaw o dostępność na globalnym rynku zbóż i oleistych z basenu Morza Czarnego w połączeniu z poprawą pogody w USA wywołało silną falę spadkową w notowaniach zbóż i soi w Chicago. Jednak napięcia związane z wojną utrzymują się na wysokim poziomie od czasu wycofania się Rosji z umowy zbożowej i co jakiś czas wywołują wybicia notowań, zwłaszcza gdy Rosjanie atakują infrastrukturę portów na Dunaju.

Dodatkową presję na ceny w Chicago wywierał umacniający się na rynku walutowym dolar. Dopiero piątek przyniósł realizację zysków z krótkich pozycji w zbożach i w konsekwencji lekkie odbicie po obu stronach Atlantyku.

W konsekwencji, skala tygodniowego spadku amerykańskich kontraktów sięgnęła w tygodniu kończącym się 04.08.2023:

  • Kukurydza: -7,1%;
  • Pszenica: -10,1%;
  • Soja: -2,9%.

W Chicago notowania kukurydzy i pszenicy spadły w okolice długoterminowych minimów z połowy lipca tego roku. Wyceny soi utrzymują się stosunkowo wysoko ze względu na oznaki rosnącego zainteresowania na amerykańskie pochodzenie.

O ile pogoda w USA zaczyna być korzystna dla upraw wiosennych (zapowiadają się rekordowe zbiory kukurydzy), to już w Kanadzie warunki pozostają przeważnie bardzo ciepłe i suche, co prowadzi do bardzo wczesnego rozpoczęcia zbiorów. Jednocześnie północna Europa nadal odnotowuje niezwykle wysokie poziomy opadów, co spowalnia zbiory ozimin i zagraża jakości. Ostatnie prognozy KE pokazywały pogorszenie oczekiwań zbiorów zbóż i rzepaku. W tym samym czasie rosną prognozy tegorocznych zbiorów na Ukrainie i w Rosji, a Rosja utrzymuje swoją dominację na światowym rynku pszenicy.

Giełda w Paryżu

W minionym tygodniu kontrakty unijne tradycyjnie naśladowały zachowanie swoich odpowiedników z giełdy w Chicago, ale skala przeceny była mniejsza z uwagi na taniejące euro. W Paryżu pszenica taniała od poniedziałku do czwartku, a kukurydza była tańsza na zamknięciu wszystkich ubiegłotygodniowych sesji. Jedynie rzepak skutecznie odrabiał straty w drugiej części tygodnia.

Rzepak, który cierpi z powodu nadmiernych opadów w głównych krajach produkcyjnych w tym w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich, odnotował wzrost cen w związku z odbiciem notowań canoli  w Winnipeg. Jednocześnie wysokie ceny ropy pomagają wszystkim nasionom oleistym i olejom roślinnym, a wynikają z  przedłużenia przez Arabię Saudyjską ograniczenia produkcji o 1 milion baryłek dziennie do września.

W skali tygodnia unijna pszenica potaniała o 12,5 euro (+0,5 euro tydzień wcześniej). W konsekwencji najbliższa seria pszenicy zakończyła piątek ceną 235,25 eur/t.

Wyceny unijnej kukurydzy spadły w minionym tygodniu o 13,75 euro (+5 euro tydzień wcześniej) do 228,25 eur/t na koniec tygodnia.

Unijny rzepak podrożał o 15 euro (3,3%) w minionym tygodniu do prawie 474 eur/t, kontrakt ten naśladował zachowanie kanadyjskiej canoli i odbicie na rynku ropy.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures – rzut oka na wykresy

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 04.08.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x