piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Za nami spadkowy tydzień dla unijnych kontraktów na zboża i oleiste

spot_img

Na giełdzie w Chicago kontrakty na pszenicę (SRW) i soję zamknęły tydzień na ok. 4-letnich minimach, a kukurydza, która zyskała nieco w skali tygodnia, jest blisko analogicznego dołka. Duże przeceny pojawiły w ślad za prognozami pogody, które przewidują powrót opadów i niższe temperatury w zachodnim Pasie Kukurydzy. Także rekonesans polowy po uprawach w Północnej Dakocie przyniósł wyjątkowo wysokie szacunki plonowania odmian jarych pszenicy.

Negatywnie na ceny światowe pszenicy wpłynęły lepsze szacunki zbiorów tego zboża w Rosji. Firma analityczna SovEcon po raz kolejny podniosła swoje oczekiwani rosyjskiej produkcji tego zboża (+0,5 do 84,7 mln ton).

Unijne zboża taniały pod presją spadających notowań w Chicago

Notowania paryskich kontraktów spadały śladem giełdy w Chicago, mimo znacznych opóźnień zbiorów we Francji i dalszego pogorszenia kondycji niezebranych upraw.

W Paryżu pszenica z dostawą we wrześniu potaniała w piątek o blisko 2,5 euro (-1,4%) do 217,25 eur/t, a w skali tygodnia kontrakt osłabił się o 6,5 euro (-2,9%).

Według najnowszych danych FranceAgriMer, stan upraw pszenicy miękkiej we Francji mocno pogorszył się w ciągu tygodnia kończącego się 22 lipca. W dobrej i doskonałej kondycji było 51% (-2% w skali tygodnia). Utrzymuje się również powolne tempo zbiorów. Do 22 lipca wymłócono zaledwie 41% planowanej powierzchni pszenicy w porównaniu do średnio 67% dla tej daty. Kondycja zasiewów kukurydzy polepszyła się, a do 2 najlepszych kategorii zaliczono 82% francuskich upraw.

Seria listopadowa unijnej kukurydzy spadła w ciągu tygodnia 7,5 euro (-3,5%) do 209,5 eur/t na piątkowym zamknięciu, niwelując całe odbicie z tygodnia poprzedzającego.

Wsparciem dla paryskiej kukurydzy są pogarszające się perspektywy zbiorów w basenie Morza Czarnego, gdzie utrzymuje się gorąca i sucha pogoda. Stąd unijna kukurydza jest nadal wyceniana o 50 euro powyżej kilkuletnich minimów z lutego, podczas gdy amerykański kontrakt zbliżył się do swoich 4-letnich minimów.

Rzepak taniał pod wpływem taniejącej soi i ropy

W Paryżu kontrakt sierpniowy na rzepak stracił na wartości blisko 14 euro w skali tygodnia i wyceniany był na 458,75 eur/t w piątek. Termin sierpniowy handlowany jest do końca lipca, stąd główny obrót przeniósł się już na termin listopadowy. Seria z dostawą w listopadzie również potaniała w minionym tygodniu, a jej wycena była zbliżona do 480 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji.

Kontrakty na oleiste pociągnęła w dół mocno taniejąca soja (-3,5% w piątek), której wycena spadła na 4-letnie minima. Do spadku notowań przyczyniły się również spadki na rynku ropy naftowej.

Okresowe zmiany notowań (tabela)

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 26.07.2024)

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na nasiona oleiste:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x