sobota, 24 lutego, 2024

Za nami kolejny wzrostowy tydzień dla notowań giełdowych zbóż

spot_img

Zarówno na giełdzie w Chicago, jak i w Paryżu tydzień kończący się 8-grudnia był drugim z rzędu wzrostowym dla notowań pszenicy i kukurydzy. Wyceny kontraktów amerykańskich, a w ślad za nimi też europejskich na dwa główne zboża (pszenica i kukurydza), zaczęły rosnąć w ostatnich dniach listopada po tym jak ich notowania spadły na długoterminowe minima. Motorem wzrostów była amerykańska pszenica, która ciągnęła w górę kukurydzę w Chicago oraz unijne kontrakty na zboża.

W Chicago pszenica drożała przez siedem z dziewięciu ostatnich sesji

Dzięki zamykaniu krótkich pozycji spekulacyjnych przez fundusze hedgingowe notowania marcowej serii pszenicy SRW wzrosły w Chicago do poziomu najwyższego od czterech miesięcy w miniony czwartek. Ostatecznie, mimo lekkiej piątkowej korekcie, pszenica podrożała prawie 7% w skali tygodnia kończącego się 8-go grudnia.

Do zamykania krótkich pozycji spekulacyjnych skłoniło inwestorów pojawienie się Chin w roli nabywców amerykańskiej pszenicy. Tylko w minionym tygodniu USDA zaraportował transakcje dzienne na zakup ponad 1,1 mln ton pszenicy w USA, podczas gdy cały roczny import Chin szacowany jest na 12 mln ton.

Wzrost notowań unijnej pszenicy był o połowę mniejszy niż amerykańskiej

Na giełdzie w Paryżu pszenica z dostawą w marcu 2024 podrożała w skali tygodnia o 8,25 euro (3,7%) do 230,25 eur/t. Jednocześnie kontrakt z dostawą w grudniu potaniał o prawie 7 euro do 216 eur/t, ale jego notowania są już mało wiarygodne z uwagi na niewielki obrót tuż przed zakończeniem handlu. Największy obrót odbywa się teraz na kontrakcie marcowym, którego odbicie zatrzymało się w okolicy 230 eur/t.

ZOBACZ TAKŻE: Sytuacja na krajowym rynku zbóż na koniec roku

Taniejące euro w ograniczonym zakresie pomaga unijnej pszenicy

Wprawdzie ostatnie spadki na rynku eurodolara (-1,2% w skali tygodnia) pomagają unijnym eksporterom, to jednak wtorkowy (05.12.2023) przetarg egipskiego GASC pokazał, że dostawy rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy z basenu Morza Czarnego są najtańsze na rynku. Ostatecznie Egipt zakupił we wtorek 120 tys. ton rosyjskiej pszenicy i 60 tys ton ukraińskiej. Niektóre źródła donoszą, że GASC kupił także jeszcze większą partię rosyjskiej pszenicy w miniony czwartek.

Słabe tempo unijnego eksportu pszenicy potwierdzają dane KE. Pokazują one prawie 20% spadek sprzedaży tego zboża w porównaniu z poprzednim sezonem.

Kukurydza pozostaje pod presją zakończonych na półkuli północnej zbiorów

Notowania unijnej kukurydzy (serii na luty 2024) zamknęły piątek nieco powyżej 200 eur/t po wzroście o skromne 0,6% (1,25 euro) w skali tygodnia. Amerykański odpowiednik umocnił się w tym samym czasie o 0,3%.

USA kończą się właśnie rekordowe zbiory kukurydzy, które doprowadzą do blisko 60% wzrostu krajowych (USA) zapasów na koniec obecnego sezonu. W ostatniej prognozie USDA kolejny już raz wzrosły szacunki zbiorów tego zboża na Ukrainie i w Rosji. Konkurencja na rynku eksportowym jest bardzo duża, a o przyszłych cenach zadecydują zmieniające się perspektywy zbiorów w Ameryce Południowej.

Od dwóch miesięcy notowania unijnego rzepaku poruszają się wokół 440 eur/t

W Paryżu w skali tygodnia cena rzepaku z dostawą w lutym 2024 zanotowała wzrost 2,5 euro/t, kończąc piątkową sesję ceną 441,5 eur/t. Oznacza to kontynuację trendu bocznego wokół poziomu 440 eur/t, który trwa już od początku października.

Korzystny bilans rzepaku w UE oraz import gotowych olejów roślinnych hamują większe wzrostowe ruchy cen rzepaku na giełdzie paryskiej. Cenom rzepaku nie pomagają również ostatnie spadki notowań kompleksu sojowego i canoli za oceanem. Negatywnie na sektor biopaliw wpływają niskie w ostatnich tygodniach ceny ropy naftowej.

O notowaniach rzepaku w kolejnych miesiącach decydować będą zmieniające się oczekiwania produkcji soi w Ameryce Południowej. Na razie USDA tylko w niewielkim stopniu przyciął swoje prognozy produkcji soi dla Brazylii, które powinny być rekordowe. Jednocześnie produkcja nasion w Argentynie podwoi się po katastrofalnej suszy przed rokiem.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 08.12.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: www.barchart.com

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x