czwartek, 22 lutego, 2024

Unijny rzepak i pszenica zamknęły tydzień na plusie

spot_img

Na giełdzie w Paryżu kontrakt na pszenicę z dostawą w marcu podrożał w skali tygodnia o skromne 2 euro do 218 eur/t. W delikatnym odbiciu notowań pomogło słabsze euro, które wsparło konkurencyjność unijnego eksportu. Przykładem tego był ubiegłotygodniowy przetarg GASC podczas którego jedną partię (60 tys. ton) wygrał francuski dostawca pszenicy. Jednak dominacja Rosji pozostała, ponieważ kraj ten wylicytował kolejne 6 partii (300 tys. ton), a od początku sezonu odpowiada za blisko 70% dostaw pszenicy do Egiptu. Dotąd ożywienie popytu międzynarodowego w ograniczonym stopniu pomagało unijnej pszenicy, ponieważ większość kupujących wybierała tańsze dostawy z Rosji i Ukrainy.

W Paryżu wyceny marcowej serii pszenicy pozostają w okolicy rocznych minimów dla tego terminu dostawy, a na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej są to ciągle okolice 2,5-letniego dołka zaliczonego w grudniu.

Kukurydza zalicza swoje 3-letnie minima

Cena kukurydzy z dostawą w marcu spadła o 4 euro w skali tygodnia do 187 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Kontrakt marcowy na kukurydzę ustala z tygodnia na tydzień swoje historycznie niskie wyceny. Na wykresie kontynuacyjnym kukurydza jest najtańsza od listopada 2020 roku. Paryska kukurydza naśladuje zachowanie amerykańskiego kontraktu na to zboże

Wyceny giełdowe kukurydzy spadają pod presją rekordowych zbiorów w USA, Chinach i w skali globalnej, a na unijnym rynku z powodu taniego importu z Brazylii i Ukrainy.

Notowania rzepaku oscylują o ok. 50 euro powyżej 3-letnich minimów

W Paryżu kontrakt na rzepak z dostawą w lutym podrożał w skali tygodnia o prawie 16 euro (3,8%) do 434,75 eur/t. Nadal jednak seria ta porusza się w szerokim trendzie bocznym w zakresie 415 – 450 eur/t, trwającym od początku listopada. Ceny nasion pozostają pod wpływem notowań ropy (drożała w skali tygodnia), kompleksu sojowego i kanadyjskiej canoli (kanadyjski rzepak wyceniany jest w pobliżu 3-letnich minimów).

W Chicago trzy główne kontrakt straciły na wartości w minionym tygodniu

Na giełdzie w Chicago w tygodniu 15-19 stycznia 2024 kontynuowany był trend spadkowy w notowaniach kukurydzy i soi. Sprzyjała temu poprawa pogody w Brazylii, coraz lepsze prognozy zbiorów w Argentynie, a także ostatnia korekta w górę amerykańskiej produkcji i zapasów obu upraw. Oczekuje się, że zapasy kukurydzy w USA na koniec tego sezonu wzrosną aż o 60% – r/r.

Kukurydza i soja w Chicago zaliczają długookresowe minima

Na giełdzie w Chicago amerykańska kukurydza zalicza aktualnie ponad trzyletnie minima, podczas gdy soja kosztuje najmniej od siedmiu miesięcy.

Spadki notowań kukurydzy i soi nie pozwalają na wzrosty cen pszenicy. Notowana w Chicago pszenica SRW wyceniana jest o tylko kilka procent powyżej 3-letniego dołka z końca listopada 2023 roku.

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x