Co znajdziesz w artykule?
Ulewne deszcze połączone z powodziami, a gdzie indziej susza stanowiły i nadal stanowią wyzwanie dla europejskich rolników. Plony są zatem bardzo zróżnicowane i zwykle odbiegają od oczekiwań. Znaczące spadki plonów spodziewane są we Francji, Włoszech i Grecji. Z powodu suszy i upałów cierpi basen Morza Czarnego. We wszystkich pozostałych krajach wyniki powinny być na poziomie ubiegłorocznym.
Kukurydza najdroższa od ponad miesiąca na giełdzie w Paryżu
Seria listopadowa kukurydzy wzrosła w ciągu tygodnia o 7 euro (3,3%) do217 eur/t i była najwyższa od 5 tygodni na zamknięciu tygodnia. Notowania unijnej kukurydzy pozostają w lipcu w trendzie wzrostowym pod wpływem rosnących temperatur w Rumunii i na Ukrainie. Także we Francji kondycja upraw kukurydzy pogorszyła się w ostatnim tygodniu. FranceAgriMer obniżył swoje oceny kukurydzy na ziarno o dwa punkty, do 81% (82% w zeszłym roku).
Unijna pszenica reaguje wzrostem na pogorszenie kondycji francuskich upraw
W Paryżu pszenica podrożała w piątek o blisko 9 euro (4,1%) do 223,75 eur/t, a w skali tygodnia kontrakt umocnił się o 3,75 euro (1,7%). Według najnowszych danych FranceAgriMer, stan upraw pszenicy miękkiej we Francji mocno pogorszył się w ciągu tygodnia kończącego się 19 lipca. W dobrej i doskonałej kondycji było 52% upraw, co oznacza spadek o 5% w tygodniu i wynik najgorszy od 2016 roku. Utrzymuje się również powolne tempo zbiorów. Do 19 lipca wymłócono zaledwie 14% planowanej powierzchni pszenicy (+10% tygodniowo), co jest znacząco niższym wynikiem od średniej 43% dla tej daty.
Rzepak europejski podrożał o 2.5% w skali tygodnia
Rzepak (unijny i kanadyjski) zaliczył w piątek lekką korektę spadkową, a przyczynił się do tego 3% spadek notowań ropy naftowej i lekki spadek notowań soi w Chicago. Jednak w skali minionego tygodnia rzepak podrożał 12 eur/t (2,5%).
Notowaniom rzepaku pomagają perspektywy gorszych zbiorów w UE, szacowanych na 17,8 mln ton (-5% w skali roku), a cały rynek oleistych (biopaliw) wspierała do niedawna wyjątkowo droga ropa. Z drugiej strony światowa podaż wszystkich nasion oleistych ma być w nowym sezonie rekordowa dzięki soi, co powinno ograniczać potencjał wzrostowy.
Amerykańskie kontrakty na zboża i soję zaliczyły kolejny spadkowy tydzień
Pogoda w USA sprzyja uprawom, a perspektywy zbiorów pszenicy i kukurydzy rosną. Sprzedaż eksportowa soi cierpi pod wpływem konkurencji z Ameryki południowej, a możliwa wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich grozi nową wojną handlową z Chinami.
Wszystko to sprawia, że amerykańskie kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję utrzymują się w okolicy długoterminowych minimów.
Zmiany okresowe notowań kontraktów na zboża i oleiste:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 19.07.2024)
Kontrakty na zboża:
Kontrakty na nasiona oleiste:
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż