piątek, 20 września, 2024
spot_img

Unijne kontrakty na rzepak i pszenicę podrożały w skali minionego tygodnia

Na giełdzie Euronaext – Paryż kontrakt wrześniowy na pszenicę podrożał o symboliczne 0,25 euro w skali tygodnia i wyceniany był na 224,75 eur/t na piątkowym zamknięciu. Odbicie byłoby większe, gdyby nie piątkowa przecena zbóż za oceanem. Warto przypomnieć, że podczas ostatnich 24 sesji kontrakt paryski na pszenicę tylko 5 sesji zamknął na plusie, w tym dwie w minionym tygodniu (środa i czwartek).

Ożywienie zakupów pszenicy zahamowało przeceny w Paryżu

Niedawne załamanie cen pszenicy spowodowało zainteresowanie zakupami. Na początku tego tygodnia egipski GASC kupił 470 tys. ton, a Algieria 130 tys. ton. W czwartek Jordania ogłosiła przetarg na 120 tys. ton, podczas gdy Arabia Saudyjska poszukuje prawie 600 tys. ton z dostawą na okres wrzesień-grudzień.

Czwartkowe dane USDA pokazały tygodniowe zamówienia eksportowe na amerykańską pszenicę na wysokim poziomie 667 200 ton (powyżej oczekiwań). Jednocześnie tygodniowa sprzedaż eksportowa amerykańskiej kukurydzy i soi była słaba. W Chicago pszenica pozostaje nadal pod presją szybszego niż zwykle tempa zbiorów i olbrzymich starych zapasów (+23% – r/r).

Mniejsze zasiewy pszenicy w Kanadzie i USA

W odbiciu na rynku paryskiej pszenicy i wyhamowaniu spadków tego zboża w Chicago pomogły również dane z Kanady pokazujące mniejszy niż w marcu areał krajowych zasiewów. Stats Canada obniżyło w czwartek powierzchnię akrów pszenicy do 26,64 mln, w porównaniu z 27,05 w marcu i około 300 tys. akrów poniżej oczekiwań rynkowych.

Także piątkowe dane o zasiewach pszenicy w USA były poniżej oczekiwań rynkowych i pokazały 5% spadek obszaru obsianego wszystkimi odmianami pszenicy.

Unijna kukurydza potaniała w skali tygodnia

W Paryżu kontrakt najbliższy na kukurydzę zamknął piątek ceną 203 eur/t, tracąc 3 euro w skali tygodnia. Notowania tego zboża w Paryżu są pod olbrzymią presją spadających cen w Chicago, chociaż spadki ograniczone są w związku z prognozami gorszych zbiorów na Ukrainie i pogarszającymi się oczekiwaniami dla UE. Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE z 68,6 mln ton do 64,8 mln ton (62,7 mln ton w 2023 roku).

W Chicago kukurydza i soja zaliczały nowe minima

Notowania najbliższej serii kukurydzy i soi spadły w piątek odpowiednio 7 i 9 sesję z rzędu. Dla soi piątkowe zamknięcie oznaczało nowe kilkumiesięczne minima, a dla kukurydzy poziom najniższy od 2,5 roku po przecenie aż o 8,7% w skali tygodnia.

Ceny obu amerykańskich upraw spadają w poszukiwania popytu eksportowego przy jednoczesnym wzroście oczekiwań tegorocznej produkcji w USA. Oceny kondycji są dużo lepsze niż przed rokiem, a zapasy krajowe olbrzymie. Piątkowy raport pokazał wzrost zapasów kukurydzy i soi o 22% w skali roku.

Unijny rzepak podrożał o 15 euro w skali tygodnia

W Paryżu notowania sierpniowej serii rzepaku odbiły w górę o ponad 3,3% w minionym tygodniu, do 477,25 eur/t w piątek. Wprawdzie Stats Canada zwiększyło w czwartek powierzchnię upraw rzepaku pod tegoroczne zbiory do 22 mln akrów z 21,4 w marcu i nieco powyżej oczekiwań na poziomie 21,5 mln, to jednak nadmierne opady deszczu zaczynają budzić niepokój na kanadyjskich preriach. Również we Francji pierwsze zbiory potwierdzają niski potencjał, zarówno pod względem wydajności, jak i jakości. Także ceny ropy naftowej wspierają sektor biopaliw w obliczu nowej eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie.

Okresowe zmiany notowań:

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 28.06.2024):

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na oleiste:

Źródło: KE, USDA, CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x