piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Ukraina – uczestnicy rynku wstępnie zgodzili się na eksport ponad 15 mln ton pszenicy w tym sezonie

spot_img

19 sierpnia odbyła się dyskusja nad aneksem do Porozumienia pomiędzy Ministerstwem Polityki Agrarnej Ukrainy a uczestnikami rynku zbóż. Przetwórcy zbóż zaproponowali podział ilości pszenicy, którą proponuje się dopuścić do wywozu z Ukrainy w sezonie 2024/25, w zależności od jakości ziarna.

Jest wstępna zgoda na eksport 15,2 mln ton pszenicy w sezonie 2024/25

Obecnie we wskazanym załączniku, zaproponowanym przez Ministerstwo Polityki Agrarnej, zapisany jest łączny wolumen pszenicy dopuszczonej do eksportu na 15,2 mln ton, bez podziału na klasy.

Przetwórcy chcą limitów eksportowych z podziałem na klasy pszenicy

Jednakże przedstawiciele przetwórców biorący udział w dyskusji zaproponowali podział określonej ilości na zboże spożywcze (zawartość białka 11% i więcej) oraz paszę. Ich zdaniem taka dystrybucja zapobiegnie niedoborom wysokiej jakości pszenicy na krajowym rynku, co z kolei przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Postanowiono powrócić do dyskusji w tej sprawie na kolejnym posiedzeniu, które powinno odbyć się za około tydzień.

Zaproponowany limit przewyższa prognozę USDA

Warto zauważyć, że wstępnie proponowany limit (15,2 mln ton) na cały sezon 2024/25 jest większy od prognozowanych przez USDA – 14 mln ton, ale poniżej 18,4 mln ton wyeksportowanych w sezonie 2024/25.

Źródło: APK-Inform, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x