środa, 4 grudnia, 2024
spot_img

Tygodniowy raport rynków rolnych

spot_img

Powoli zbliża się koniec wakacji a wraz z nim koniec sezonowej obniżki cen charakterystycznej dla tego okresu w roku. Jakie tendencje widać w krajowych skupach w ostatnich dniach sierpnia?

Rynek wieprzowiny

Brak popytu na unijną wieprzowinę ze strony krajów azjatyckich jest głównym powodem narastających trudności na rynku wieprzowiny. Problem ze zbytem tuczników dotyka większości krajów UE, w szczególności Niemiec. Na niemieckiej giełdzie VEZG ceny tuczników w dniu 18/08/2021 ponownie spadły, tym razem o 7 centów do wysokości 1,30 €/kg (wbc). Jak informuje KZP-PTCH za tuczniki w klasie E ze strefy wolnej rolnicy średnio otrzymują 6,30 zł/kg. Różnica cenowa w skupie świń między strefą wolną i czerwoną wynosi nawet 1 zł za kilogram wagi poubojowej. Wiele świń jest poprzerastanych ze względu na brak odbioru. W dniach 9 – 15.08.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

  • za żywiec – 5,05 zł/kg , tyle samo co tydzień wcześniej.  Żywiec ten był o 2% tańszy niż przed tygodniem. W odniesieniu do analogicznego okresu 2020 r. cena tego żywca była o 1% wyższa.
  • za półtusze wieprzowe 7,40 zł/kg. Cena ta była o 2% niższa niż przed tygodniem. W porównaniu do zeszłego roku cena półtusz jest o 2% wyższa. 

Rynek drobiu 

Sektor drobiarski próbuje odbudować straty po wybuchu ptasiej grypy, niestety przed hodowcami jeszcze długa droga a wizja ponownych obostrzeń związanych z Covid-19 nie napawa hodowców optymizmem. Obecnie rynek drobiu znajduje się w tendencji spadkowej spowodowanej większa podażą żywca. Trend ten ma się utrzymać w najbliższym czasie.

W dniach 9 – 15.08.2021 r.  według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

  • za kurczęta brojlery – 4,18 zł/kg. Był to poziom cen zbliżony do tych w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 29,5% wyższa niż przed rokiem. 
  • za indyki  5,09 zł/kg, o 4% mniej niż tydzień wcześniej i o 13% niższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku indyki podrożały o 18,5%
  • za kaczki brojlery – 4,97 wobec 4,98 zł/kg miesiąc wcześniej. Cena tego żywca była o 18 % wyższa niż przed rokiem. 

Ceny zbytu mięsa drobiowego

  • za tuszki kurcząt patroszonych – 6,39 zł/kg, o 5% mniej niż tydzień wcześniej. 
  • za tuszki indyków – 10,73 zł/kg, o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu 

Rynek wołowiny

Dobra passa trwa. Minione tygodnie to regularne podwyżki na rynku wołowiny. Stawki wzrastają średnio o kilka groszy w przeciągu tygodnia, co w okresie letnim, który jest charakterystyczny dla stagnacji dobrze wróży. Niemniej jednak, sytuacja nie jest pewna i w najbliższych miesiącach może się zmienić na skutek większej podaży żywca. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej na świecie, która obecnie rozdaje karty.  W dniach 9– 15.08.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio: 

  • za żywiec wołowy- 7,58 zł/kg, o o 4,5% więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do cen uzyskiwanych przed rokiem żywiec ten był o 23% droższy.
  • za kompensowane ćwierćtusze wołowe – 14,40 zł/kg, o o 9 gr/kg drożej niż w poprzednim tygodniu i o 3 gr/kg drożej niż przed miesiącem. Cena ćwierćtusz była o 15% wyższa niż w analogicznym okresie 2020 r.
  • za bydło rzeźne klasy R3 na rynku unijnym – 386,64 eur/100kg
  • Cena bydła rzeźnego w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 362,22 EUR/100 kg.
  • średnie ceny wbc oferowane za byki wahają się w granicach 13,10-16,60 zł/kg, jałówek 12,50-16,40 zł/kg, krów 8,10-13,70 zł/kg. 
  • średnie ceny oferowane przez zakłady w wadze żywej wynoszą: za byki 8,32 zł/kg, za jałówki 7,40 zł/kg, za krowy 5,48 zł/kg.

Rynek mleka

W lipcu. krajowi dostawcy za mleko surowe uzyskiwali średnio 149,45zł/hl, o 0,5% mniej niż miesiąc wcześniej, ale o 14% więcej niż przed rokiem. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca, mleko podrożało w dwóch województwach –w woj. lubuskim (o 0,3%) i małopolskim (o 0,5%). Spadek cen odnotowano w dwunastu województwach – największy w woj. podkarpackim (o 2,1%) i mazowieckim (o 1,2%). W woj. dolnośląskim i świętokrzyskim średnia cena skupu mleka nie uległa zmianie. Najwyższe ceny za mleko uzyskiwano w województwie podlaskim – 154,31 zł/hl oraz lubuskim – 154,03 zł/hl (w obu przypadkach o 3% więcej niż średnio w kraju). Najmniej za mleko płacono natomiast w województwie małopolskim – 138,54 zł/hl i łódzkim – 142,02 zł/hl (odpowiednio o 7% i 5% mniej niż przeciętnie w kraju). Analitycy ogółem uważają, że koniunktura na krajowym rynku mleka jest dobra, jednak warto zaznaczyć, że przy obecnych kosztach produkcji niewielu hodowców może podzielić opinie ekspertów. 

Źrodło:kowr.pl
zdj:unsplash.com

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x