Według piątkowego (14.07.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 11,5% (13,0% w maju) w stosunku rocznym. W tym, wzrost cen towarów sięgnął 11,4%, a usług 11,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
W skali miesiąca ceny towarów i usług nie zmieniły się drugi raz z rzędu.
Spadek rocznego tempa majowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w czerwcu 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 15,5%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 27% !
Zmiany cen żywności (dwie zaznaczone kolumny = r/r i m/m)
Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – 17,8% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii) – 14,6%. Chociaż wśród żywności znajdą się artykuły, które potaniały od czerwca 2022 (masło i drób).
Na szczęście w stosunku do poprzedniego miesiąca (maja) ceny towarów i usług nie zmieniły się, podobnie jak miesiąc wcześniej. Do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.
Warto zauważyć, że w skali miesiąca żywność potaniała o 0,3%, koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) nie zmieniły się, a paliwa do prywatnych środków są tańsze o 1% w stosunku do maja, ale aż o 18% w skali roku.
Źródło: GUS