czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tempo rocznej inflacji spadło w czerwcu do 11,5%, a w skali miesiąca ceny nie zmieniły się

spot_img

Według piątkowego (14.07.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 11,5% (13,0% w maju) w stosunku rocznym. W tym, wzrost cen towarów sięgnął 11,4%, a usług 11,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

W skali miesiąca ceny towarów i usług nie zmieniły się drugi raz z rzędu.

Spadek rocznego tempa majowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w czerwcu 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 15,5%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 27% !

Zmiany cen żywności (dwie zaznaczone kolumny = r/r i m/m)

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – 17,8% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 14,6%. Chociaż wśród żywności znajdą się artykuły, które potaniały od czerwca 2022 (masło i drób).

Na szczęście w stosunku do poprzedniego miesiąca (maja) ceny towarów i usług nie zmieniły się, podobnie jak miesiąc wcześniej. Do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.

Warto zauważyć, że w skali miesiąca żywność potaniała o 0,3%, koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) nie zmieniły się,  a paliwa do prywatnych środków są tańsze o 1% w stosunku do maja, ale aż o 18% w skali roku.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x