wtorek, 27 lutego, 2024

Tempo rocznej inflacji obniżyło się w październiku do 6,6%

spot_img

Według środowego (15.11.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 6,6% (8,2% we wrześniu) w stosunku rocznym. W tym wzrost cen towarów sięgnął 7,6%, a usług 9,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Szybki odczyt, opublikowany 31 października, wskazywał na 6,5 proc. Pełne dane są więc nieco gorsze.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3% (w tym towarów i usług – po0,3%) Szybki odczyt wskazywał na inflację na poziomie 0,2% miesiąc do miesiąca

Za spadek tempa inflacji odpowiada wysoka baza i sztucznie zaniżone ceny paliw

Spadek rocznego tempa październikowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w październiku 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 17,9%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 24,5%! Na poziom październikowej inflacji wpłynęły też sztucznie zaniżone przez państwowy PKN Orlen ceny paliw.

Zmiany cen żywności (dwie zaznaczone kolumny = r/r i m/m):

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny płacone w restauracjach i hotelach – 11,1%. Mocno podrożała też żywność i napoje bezalkoholowe – 8% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 8,3%. Wśród żywności znajdą się coraz liczniejsze grupy artykułów, które potaniały od października 2022 (np. mąka, cukier, masło i drób).

Ceny wzrosły w stosunku do września

Niestety w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3% po pięciu miesiącach (od maja 2023) stabilizacji lub spadków.

Do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.

W skali miesiąca żywność podrożała o 0,5%, a koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) wzrosły o 0,3%. W tym czasie paliwa do prywatnych środków potaniały o 4,2% w stosunku do września.

Źródło: GUS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x