poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Skokowe odbicie notowań amerykańskiej pszenicy wsparło wzrosty pozostałych zbóż

spot_img

Kukurydza handlowana na giełdzie w Paryżu zaliczyła znaczące odbicie w skali tygodnia kończącego się 25-go kwietnia. Kontrakt czerwcowy (stary zbiór) podrożał o ponad 3% do 208,5 eur/t. Jednak ceny mocno wzrosły tylko w miniony poniedziałek, a w kolejnych dniach notowania przeszły w trend boczny w zakresie 204-210 eur/t (ceny zamknięcia). Nowy zbiór unijnej kukurydzy (termin listopadowy) wyceniany jest na bardzo zbliżonym poziomie (zamknięcie tygodnia – 210 eur/t).

Unijnej kukurydzy pomaga ożywienie popytu międzynarodowego na to zboże i w konsekwencji wzrost cen importowanego ziarna.

Tylko lekkie odbicie notowań kukurydzy widoczne były na giełdzie w Chicago. Tu kukurydza zyskuje głównie za sprawą mocno drożejącej pszenicy. Za oceanem sytuacja podażowo-popytowa nie sprzyja wysokim cenom kukurydzy, ponieważ szacunki pokazują, że zapasy tego zboża w USA wzrosną o prawie 60% na koniec tego sezonu, a początek zasiewów nowych upraw jest szybszy niż zwykle. Stabilizuje to notowania amerykańskiego kontraktu, mimo niepewności co do ostatecznych zbiorów w Ameryce Południowej.

Amerykańska pszenica była liderem wzrostów

Kontrakt na amerykańską pszenicę SRW drożał w Chicago przez ostatnich sześć sesji z rzędu, a w skali tygodnia zyskał na wartości 10% do blisko 222 usd/t – najwyżej od początku listopada 2023. Ceny mocno rosły pod wpływem zamykania krótkich pozycji spekulacyjnych (odkupowania kontraktów przez inwestorów finansowych) w sytuacji pogarszających się ocen upraw krajowych pszenicy ozimej.

W Paryżu rośnie różnica na korzyść nowej uprawy pszenicy

Na giełdzie w Paryżu w skali tygodnia unijna pszenica (seria najbliższa) zyskała nieco ponad 5 euro (2,5%) do 208,5 euro za tonę, a ceny tej serii zaczęły się stabilizować w okolicy 210 eur/t w minionym tygodniu. Większe odbicie zanotował kontrakt na nową pszenicę, wyceniany już na 235,25 eur/t na piątkowym zamknięciu.

Stąd różnica w wycenie nowego i starego zbioru wzrosła do 23 euro. O ile stare dostawy pszenicy pozostają nadal pod presją olbrzymiej konkurencji ze strony rosyjskich i ukraińskich dostawców, to niepewność co do nowych zbiorów na półkuli północnej mocno wspiera wzrost notowań za oceanem i serii na nowe zbiory unijnej pszenicy.

Unijny kontrakt na rzepak taniał w minionym tygodniu

Na giełdzie w Paryżu majowa seria rzepaku potaniała w minionym tygodniu o prawie 9 euro do 440,25 eur/t w ostatnim pełnym tygodniu obrotu tą serią (handel kończy się z końcem kwietnia). Ceny zamknięcia najbliższej serii na rzepak pozostają od ponad miesiąca w szerokim trendzie bocznym w zakresie 436-460 eur/t. Nowe dostawy rzepaku (seria na sierpień) wyceniane są odpowiednio o 20 euro wyżej i ok. 30 euro wyżej – dostaw a w listopadzie. Wyceny unijnych nasion ustabilizowały się po sporym odbiciu w I połowie marca. Sprzyja temu stabilizacja notowań kanadyjskiej canoli, soi i ropy, a także oleju sojowego i palmowego.

Okresowe notowania kontraktów giełdowych na zboża i oleiste (zamknięcie z 26.04.2024):

RZUT OKA NA WYKRESY:

Kontrakty na zboża (pszenica, kukurydza):

Kontrakty na nasiona oleiste:

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x