sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Rosyjska pszenica i brazylijska kukurydza obniżają ceny na globalnym rynku zbóż

spot_img

Na giełdzie w Chicago notowania pszenicy SRW spadły na zamknięciu minionego tygodnia (kończącego się 01.09.2023) do najniższego poziomu od blisko 3 lat, podczas gdy kontrakt na unijną pszenicę zbliżył się do 2-letniego dołka z przełomu maja i czerwca tego roku.

W skali tygodnia wspomniane dwa kontrakty straciły na wartości o aż o 4-5%, do 182,9 usd/t pszenicy amerykańskiej i do 221,25 eur/t pszenicy unijnej.

Mimo pierwszego od ponad roku wygranego przetargu organizowanego przez Egipt przez francuskich dostawców pszenicy, unijny eksport tego zboża jest mocno spowolniony na początku obecnego. Z powodu stosunkowo małego popytu cierpią też amerykańskie zboża.

Na globalnym rynku kukurydzy dominuje Brazylia, wypierając amerykańskich dostawców, a rynek eksportowy pszenicy zdominowała Rosja.

Brazylia (rekordowe 56 mln ton) zdetronizowała w minionym sezonie Stany Zjednoczone (41,3 mln ton) w rankingu globalnych eksporterów kukurydzy. Analogiczna kolejność zapowiadana jest w nowym sezonie. Według USDA brazylijski eksport kukurydzy szacowany jest na  55 mln ton, a amerykański na  eksport kukurydzy powinien sięgnąć 52,1 mln ton po bardzo dobrych zbiorach w tym roku.

Zapasy pszenicy w Rosji są najwyższe w historii po rekordowych zbiorach w 2022, a szacunki tegorocznych zbiorów zbliżają się do ubiegłorocznych. Rosja od kilku sezonów wyprzedza UE w rankingu światowych eksporterów pszenicy. Jednak w zakończonym już sezonie podaż ziarna nie zmalała w II części sezonu (tak było najczęściej), a rekordowe tempo eksportu utrzymuje się również na początku nowego sezonu (zaczął się w lipcu).

USTA oszacował rosyjski eksport pszenicy w starym sezonie na rekordowe 46 mln ton (UE na 34,5 mln ton) i jeszcze wyże, bo na 48 mln ton w tym sezonie (UE na 38,5 mln ton). 

Kolejnym argumentem przemawiającym za spadkami są nadzieje na przywrócenie umowy zbożowej po wizycie prezydenta Turcji w Rosji na początku tego tygodnia.

Uczestnicy rynku przyzwyczaili się do trwającej wojny i ciągłych zagrożeń związanych z eskalacją konfliktu i bombardowań infrastruktury portów nad Dunajem.

Na razie nie widać też większych reakcji na utrzymującą się suszę w Stanach Zjednoczonych, Indiach, czy ostatnie cięcia prognoz zbiorów pszenicy i rzepaku w Kanadzie. Być może reakcje wzrostowe pojawią się po publikacji wrześniowych prognoz USDA,

Ceny unijnego rzepaku oscylują od połowy sierpnia wokół poziomu 470 eur/t. Duża podaż nasion z nowych zbiorów na unijnym rynku, w tym import z Ukrainy (tam padł rekord produkcji) i zapowiedź 40% wzrostu areału zasiewów ozimych na Ukrainie stanowią przeciwwagę dla cięcia prognoz zbiorów canoli w Kanadzie i rosnących cen ropy naftowej.

W skali tygodnia rzepak podrożał o skromne 0,25 euro (0,25 euro) do 473,5 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji, ale w skali miesiąca wzrost sięga 16,6% (67,25 eur/t).

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 01.09.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x