środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rosja wycofała się z umowy zbożowej

spot_img

Rosja wycofuje swoje gwarancje bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, a także wycofuje się ze Wspólnego Centrum Koordynacyjnego w Stambule w związku z wygaśnięciem umowy zbożowej – poinformowało rosyjskie MSZ.

Rosja po raz kolejny powtórzyła tezę, że Zachód nie wywiązuje się z obiecanych porozumień w sprawie eksportu rosyjskiego amoniaku i nie przywraca Rossielchozbanku do systemu SWIFT.

Agresor użył też argumentu, że ukraińska żywność rzekomo nie jest eksportowana do krajów potrzebujących, ale do krajów o wysokich i ponadprzeciętnych dochodach, w tym do UE.

Tym samym Rosja sprzeciwia się dalszemu przedłużaniu umowy i poinformowała o tym fakcie stronę turecką i ukraińską oraz Sekretariat ONZ.

„Oznacza to wycofanie gwarancji bezpieczeństwa żeglugi, ograniczenie morskiego korytarza humanitarnego, przywrócenie reżimu tymczasowo niebezpiecznego obszaru na północno-zachodnim Morzu Czarnym oraz rozwiązanie JCC w Stambule. Bez udziału Rosji Inicjatywa Czarnomorska przestanie funkcjonować 18 lipca” – czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie Rosja zezwoli na wznowienie korytarza zbożowego, jeśli zachodnie stolice naprawdę docenią Inicjatywę Czarnomorską i zaczną  poważnie rozważyć wypełnienie swoich zobowiązań i faktyczne usunięcie spod sankcji rosyjskich nawozów i żywności. Dopiero po uzyskaniu konkretnych rezultatów, a nie obietnic i zapewnień, Rosja będzie gotowa rozważyć wznowienie porozumienia – dodało MSZ kraju agresora.

Rozwiązanie umowy zbożowej

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że negocjacje w sprawie „umowy zbożowej” zostały skutecznie zakończone.

Ambasada Rosji na Białorusi przekazała Ukrainie notę, w której stwierdziła, że inicjatywa zbożowa powinna zostać całkowicie zakończona z dniem 18 lipca.

Jednocześnie prezydent Turcji Recep Erdogan uważa, że Władimir Putin chce kontynuacji umowy i planuje omówić tę sprawę na sierpniowym spotkaniu.

Od sierpnia 2022 r. średnio aż 48% miesięcznego ukraińskiego eksportu produktów rolnych przechodziło korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym.

Źródło: UkrAgroconsulr

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x