czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pszenica najtańsza od 3,5 roku po obu stronach Atlantyku

spot_img

Cena pszenicy na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) z terminem dostawy w maju 2024 r. osiągnęła w środę na zamknięciu sesji najniższy od 3,5 roku poziom, wynoszący 188,5 euro/t. Podobnie sytuacja wygląda na giełdzie w Chicago, gdzie pszenica SRW wybiła w dół z dłuższego okresu konsolidacji (-4,5% w środę), by zamknąć dzień ceną 5,21 usd/b (seria marcowa) – najniżej od października 2020 roku.

Ukraińska i rosyjska pszenica walczą ze sobą o rynki zbytu

Cały czas o światowych cenach pszenicy decyduje olbrzymia podaż taniego ziarna z basenu Morza Czarnego. Eksport pszenicy z Federacji Rosyjskiej według szacunków SovEkon wyniósł w lutym 3,8 mln ton (3 mln ton w lutym 2023 r.). W tym samym czasie (luty) Ukraina wyeksportowała 2,55 mln ton (o 60% więcej niż w lutym 2023 r.).

Oferty FOB na pszenicę sprowadzaną z Morza Czarnego spadły do blisko 190 USD/t FOB, a oferty z Rosji nieco poniżej 200 USD/t.

Niskie ceny uaktywniły importerów

Według doniesień Algieria zakupiła w tym tygodniu od 870 do 900 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej w cenie od 227 do 228 dolarów za tonę CIF, pochodzącej prawdopodobnie z regionu Morza Czarnego. Za poprzedni zakup w połowie stycznia Algieria zapłaciła 265,5 dolara za tonę.

W czwartek zostanie rozstrzygnięty przetarg na zakup pszenicy organizowany przez egipski GASC.

O skokowej przecenie w Chicago mogły zdecydować w środę również pogłoski o anulowaniu sprzedaży amerykańskiej pszenicy SRW do Chin (największy importer pszenicy w tym sezonie).

Notowania pszenicy w Paryżu (prawa oś) i w Chicago (usd/100 buszli-lewa oś):

Źródło cen: www.barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x