sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Podwyżki cen paliw w hurcie wyhamowały, ale ich wcześniejsze wzrosty odczuli kierowcy

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 31-go maja 2023, cena netto benzyny 95-oktanów spadła o 3 grosze za litr (+15 groszy tydzień wcześniej), ale diesla wzrosła o 1 grosz na litrze (+3 grosze tydzień wcześniej).

W skali całego maja diesel potaniał w hurcie o 3 grosze, a benzyna podrożała o 5 groszy., a od początku 2023 benzyna w hurcie tanieje o symboliczne 4 gr/l (Pb95), ale diesel potaniał w tym czasie aż o 0,85 zł za litr (bez VAT).

Tym razem hurtowe ceny paliw prawie się nie zmieniły w skali tygodnia, ponieważ głęboka przecena ropy zniwelowała z nawiązką osłabienie złotego wobec dolara.

Notowania giełdowe ropy Brent sięgały ponad 78 usd/b przed tygodniem, by spaść ostatniego dnia maja poniżej 72 usd/b. W skali tygodnia (24-31 maja) ropa tanieje o 8,5%. Obserwowana presja spadkowa cen ropy (większości surowców) jest konsekwencją obaw o przyszły popyt na surowce i oczekiwanej w czerwcu podwyżki stóp procentowych w USA.

Polski złoty osłabił się głównie do dolara w ostatnich dniach, a w skali tygodnia kurs usd/pln wzrósł o ponad 5 groszy i zbliża się teraz ok. 4,25 (31.05.23 godz. 14:30). Od poniedziałku złoty traci do usd, a wynika to z korekty spadkowej na rynku eurodolara (dolar zyskuje do euro).

Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importowała w 2022 roku aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Ceny głównych paliw odbiły na stacjach w górę w końcówce maja

Według e-Petrol w połowie 22-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,52 zł/l i 6,10 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki wzrosła o 3 grosze, a ON podrożał o 4 grosze na litrze w skali tygodnia. Jedynie LPG obniżył o 2 grosze swoją cenę średnią w tym czasie.

Ceny średnie paliw w detalu: 31-05-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,12 zł/l ( +3 gr/l);
• Pb95: 6,52 zł/l ( +3 gr/l );

• ON: 6,10 zł/l ( +4 gr/l);
• LPG: 2,97 zł/l ( -2 gr/l).

Jest to pierwsze odbicie cen detalicznych diesla od kilku tygodni. Cena ON pozostawała od początku lutego w silnym trendzie spadkowym, tracąc od początku roku aż 1,6 zł/l. Dopiero w połowie kwietnia do taniejącego diesla dołączyła benzyna, która zniwelowała wcześniejsze podwyżki i kosztuje teraz tyle samo co na na przełomie 2022/23.

Ceny paliw w kraju

Cena ON pozostawała od początku lutego w silnym trendzie spadkowym, tracąc od początku roku aż 1,6 zł/l. Dopiero w połowie kwietnia do taniejącego diesla dołączyła benzyna, która zniwelowała wcześniejsze podwyżki i kosztuje teraz tyle samo co na na przełomie 2022/23.

Ceny paliw są aktualnie dużo niższe w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie paliwa kosztują o 14-20% mniej niż przed rokiem. Jednak porównywanie cen w skali 12 miesięcy ma teraz niewielki sens, ponieważ rok temu byliśmy na początku wojny na Ukrainie (ceny wystrzeliły w górę).

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Lepszym porównaniem jest pokazanie zmiany w stosunku do okresu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie.

Okazuje się, że na stacjach ciągle płacimy z dwa główne paliwa o średnio 1,21 zł/l (Pb-95) i 0,74 zł/l (ON) więcej niż w tygodniu sprzed najazdu Rosji na Ukrainę. Częściowo winny jest temu kurs USD/PLN, który był wtedy o ok. 25 groszy, czyli ok 6% niższy (poniżej 4,0 zł), ale powinien to z nawiązką zrekompensować ponad 20% spadek notowań ropy Brent w okresie 20.02.2022 – 31.05.2023.

W połowie 22-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 6 gr/l (3 gr/l – tydzień wcześniej) i 14 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej 11 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom.

Ceny paliw w Unii Europejskiej

Polska ma zbliżone ceny detaliczne paliw do swoich sąsiadów

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x