niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Oficjalne prognozy zakładają, że produkcja zbóż i oleistych wzrośnie na Ukrainie o 5%, a zbiory rzepaku będą rekordowe

spot_img

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy zaktualizowało w czwartek (10.08.2023) prognozę produkcji brutto zbóż i roślin oleistych. Z danych opublikowanych na stronie ministerstwa wynika, że w tym roku ukraińscy rolnicy mogą zebrać około 56,4 mln ton zbóż oraz 20,3 mln ton nasion oleistych (rzepak ustanowi rekord).

Na początku wiosny 2023 roku łączne zbiory brutto na bieżący rok prognozowano na poziomie 63,5 mln ton, czyli o 13% mniej niż w 2022 roku. W czerwcu, po rozpoczęciu zbiorów, prognozę podniesiono do 68 mln ton, czyli o 7 proc. mniej niż w 2022 roku.

Teraz, dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, ponownie podniesiono prognozę do 76,7 mln ton, czyli o 5% więcej niż w 2022 roku.

Choć łączna powierzchnia zasiewów zbóż jarych i ozimych w tym roku była o 980 tys. ha mniejsza niż w roku ubiegłym i wyniosła 10 895 tys. to i tak pozwoliła na znaczne zwiększenie wolumenów produkcji roślinnej.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Polityki Rolnej w 2023 roku ukraińscy rolnicy zbiorą:

  • pszenica – 20,9 mln ton,
  • jęczmień – 5,8 mln ton,
  • kukurydza – 28,1 mln ton.

Warto jednak zauważyć, że Ukraińska Rada ds. Rolnictwa przewiduje obecnie, że jakość paszowa będzie stanowić około 60% całej produkcji pszenicy.

Oczekiwana produkcja brutto roślin oleistych

  • Zbiory słonecznika prognozowane są na poziomie 12 mln ton;
  • Przewiduje się, że rolnicy zbiorą rekordową ilość rzepaku – 4 mln ton;
  • Poziom produkcji soi wyniesie 4,2 mln ton.

Źródło: Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bolo
Bolo
8 miesięcy temu

No! Teraz dojadą nas ostatecznie. Trzeba rozglądać za jakąś produkcją niszową. W tradycyjnej nie mamy żadnych szans. Rolniczo Ukraina jest dla Polski olbrzymim zagrożeniem.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x