poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Mimo cięć w USA, rośnie oczekiwana globalna produkcja kukurydzy

spot_img

W październikowej prognozie na sezon 2023/24 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) spodziewa się, że globalna produkcja kukurydzy wzrośnie o 5,2% – rok do roku i wyniesie 1,214 mld ton. Obecna prognoza jest o skromne 0,2 mln ton lepsza od tej z września, kiedy to korekta w górę sięgnęła 0,6 mln ton.

Obniżka krajowych zbiorów

Najważniejszą zmianą było oszacowanie przez USDA średniej krajowej wydajności kukurydzy na poziomie zaledwie 173 buszli/akr – poniżej średnich oczekiwań 173,5 b/a i mniej niż przed miesiącem. Spowodowało to obniżenie krajowych zbiorów tego zboża o 1,8 mln ton do 59,5 mln ton. Mimo to zbiory kukurydzy w USA wzrosną o 5,2% w skali roku, a zapasy na koniec sezonu aż o 55%, chociaż prognoza zapasów jest teraz o prawie 3 mln ton niższa w stosunku do września.

W skali globalnej październikowe zmiany prognoz są niewielkie, ponieważ cięcie zbiorów w USA zostało zrekompensowane wyższymi prognozami dla Argentyny (+0,5 mln ton – m/m), UE (+0,3 mln ton – m/m) i u innych mniejszych producentów (+1,2 mln ton). Unijne zbiory kukurydzy zostały podniesione do 59,7 mln ton, co oznaczać będzie poziom o 7,5 mln ton większy niż przed rokiem.

Za gwałtowne odbicie światowej produkcji (5,2% w skali roku) odpowiadać mają głównie USA, Argentyna (po katastrofalnej suszy) i Unia Europejska, przy powtórzeniu doskonałych, chociaż o 6 mln ton niższych zbiorów w Brazylii.

Globalna konsumpcja podniesiona

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 została podniesiona o symboliczne 0,4 mln ton od września i powinna wynieść 1,200 mld ton. W skali roku konsumpcja kukurydzy powinna wzrosnąć o 2,8%, ale i tak nie dogoni skali wzrostu zapowiadanej produkcji.

Obecna prognoza obniżyła o 1,6 mln ton (od września) zapasy globalne kukurydzy na koniec sezonu 2023/24, do 312,4 mln ton. Nadal oznaczać to będzie wzrost zapasów globalnych o 4,8% (14,3 mln ton) w skali roku.

Sytuacja podażowo-popytowa na światowym rynku kukurydzy wygląda bardzo dobrze w porównaniu do sezonu 2022/23. Sytuacja może się jednak zmienić jeśli sucha pogoda utrzyma się dłużej w Ameryce Południowej i doprowadzi do cięć oczekiwanej produkcji.

Źródło: USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x