Na giełdzie Euronext-Paryż pszenica, kukurydza i rzepak kontynuowały do minionej środy (29.03.23) wybicie, które zaczęło się po plotkach, że Rosja może zdecydować się na tymczasowe wstrzymanie eksportu pszenicy, słonecznika i oleju słonecznikowego w odpowiedzi na spadające ceny. Reakcja uczestników rynku była łatwa do przewidzenia. Zaczęli oni masowo kupować w piątek (24-go marca) unijne kontrakty futures na obydwa zboża oraz rzepak.
Na początku minionego tygodnia pojawiły się informacje sugerujące, że Rosja chce przejąć pełną kontrolę nad eksportem własnych zbóż. Dwaj globalni operatorzy na tym rynku – Cargill i Viterra zostali skłonieni przez Moskwę do zaprzestania działalności w Federacji Rosyjskiej od nowego sezonu (od lipca 2023). W tym samym czasie duży rosyjski dostawca nawozów „UralChem” ogłosił gotowość zakupu rosyjskich aktywów firm Cargill i Viterra.
Krótkoterminowy wpływ na rynek działań Moskwy polega na stworzeniu niepewności, co prowadzi zarządzających funduszami spekulacyjnymi do wychodzenia z dużych krótkich pozycji, przy jednoczesnym zwróceniu nieco większej uwagi na problemy z uprawami pszenicy ozimej w USA.
W konsekwencji serie na starą pszenicę i kukurydzę podrożały do minionej środy o ponad 20 euro (10% od swoich długoterminowych minimów) i nieco mniej terminy dostaw nowych zbiorów. Wyceny obu zbóż (starych i nowych) zamknęły środową sesję w przedziale 256-266 eur/t, a pszenica ponownie była droższa od kukurydzy.
Kontrakt na rzepak ze zbiorów 2022 wybił w tym czasie w górę o blisko 50 euro (do 480 eur/t) ze swoich długoterminowych minimów.
Końcówka tygodnia (czwartek i piątek) przebiegały już pod znakiem realizacji zysków, gdy kontrakty dotarły do swoich poziomów oporów technicznych (wykres). Oba unijne zboża i rzepak oddały część dużego wybicia. Do spadków w Paryżu przyczyniło się również umocnienie euro w stosunku do dolara amerykańskiego.
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 31.03.2023):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Źródło cen: Euronext, CBoT