Co znajdziesz w artykule?
Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakty na unijną pszenicę, kukurydzę i rzepak taniały w tygodniu kończącym się 23-go lutego. W Paryżu, mimo lekkiego spadku w skali tygodnia, obydwa unijne kontrakty na zboża (marcowy termin dostawy) konsolidują się w ostatnich dniach powyżej 170 eur/t – kukurydza i powyżej 200 eur/t – pszenica.
Jednocześnie przecena na rynku kompleksu sojowego i canoli sprowadziła unijny rzepak (seria najbliższa) w okolicę 410 eur/t – najniżej od października ubiegłego roku.
Amerykańska kukurydza i soja zaliczyły na koniec tygodnia nowe kilkuletnie minima
W trendzie spadkowym pozostawała amerykańska kukurydza i kontrakty na kompleks sojowy. Wyceny tych kontraktów wróciły one do poziomów z 2020 – 2021 roku. W ostatnim tygodniu jedynie amerykański kontrakt na pszenicę SRW zyskał na wartości, a wynikało to ze względów technicznych (analiza wykresu).
Popyt na dostawy z USA słabnie
Czwartkowe słabe dane USDA o sprzedaży eksportowej nie zachęcają inwestorów finansowych do zmiany zachowań na rynku. Grupa ta gra w Chicago na spadek cen zbóż i kompleksu sojowego (soja, śruta i olej sojowy).
Tygodniowe zamówienia eksportowe netto w USA:
- Pszenica: 234 000 t (poniżej oczekiwań);
- Kukurydza: 820 000 t (poniżej oczekiwań);
- Soja: 56 000 t (poniżej oczekiwań).
Unijna pszenica musi walczyć o konkurencyjność na rynku globalnym
Unijna pszenica cierpi ze względu na brak konkurencyjności w konfrontacji z ziarnem pochodzącym z basenu Morza Czarnego. Duże zapasy nadal dostępne w Rosji, na Ukrainie i UE wymuszają przeceny, zwłaszcza w Rosji, która jest zdeterminowana w znalezieniu nabywców.
Presja na wyceny unijnej kukurydzy pochodzi z Chicago, gdzie kontrakt na to zboże jest najtańszy od października 2020 roku. Tania kukurydza brazylijska zwiększa udział w rynku globalnym, spychając ceny tego zboża w Chicago poniżej psychologicznego poziomu 4,0 usd/buszel.
Ceny zbóż i oleistych wróciły do poziomów równowagi sprzed covid-19 i wojny na Ukrainie
Warto zwrócić uwagę, że wszystkie kontrakty na zboża i oleiste wyceniane są teraz mniej więcej tyle ile kosztowały na przestrzeni kilku lat przed wybuchem pandemii Covid-19 i wojny na Ukrainie. Dwa wymienie ekstremalne czynniki wywindowały ceny surowców do poziomów niewiedzianych nigdy w historii. Stąd nie należy oczekiwać powrotu do cen z połowy 2022 roku bez pojawienia się jeszcze bardziej ekstremalnych wydażeń.
Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu (zamknięcie z 23.02.2024):
RZUT OKA NA WYKRESY:
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż