Co znajdziesz w artykule?
Indeks cen żywności FAO wynosił średnio 120,4 punktu w listopadzie 2023 r. i nie zmienił się w stosunku do skorygowanego poziomu z października. Wzrosty wskaźników cen olejów roślinnych, przetworów mlecznych i cukru zrównoważyły spadki cen zbóż i mięsa. Jednocześnie indeks był o 10,7 procent niższy od poziomu sprzed roku.
Światowe ceny zbóż spadły w listopadzie
Indeks cen zbóż FAO wyniósł w listopadzie 121,0 punktów, co oznacza spadek o 3,7 punktu (3,0 proc.) w stosunku do października i aż 29,1 punktu (19,4 proc.) w stosunku do wartości sprzed roku.
Najbardziej obniżyły się międzynarodowe ceny zbóż paszowych, które w ujęciu miesięcznym spadły o 5,6 proc. Spadek był zdominowany przez gwałtowny spadek światowych cen kukurydzy, poparty wzrostem aktywności sprzedażowej rolników w Argentynie i presją spadkową wynikającą z sezonowo wyższych dostaw w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie szacunki produkcji zostały zrewidowane w górę.
Wśród innych zbóż paszowych spadły światowe ceny jęczmienia, ale ceny sorgo nieznacznie wzrosły.
Międzynarodowe ceny pszenicy również spadły, o 2,4 procent w listopadzie, głównie w wyniku zwiększonych dostaw sezonowych w Argentynie i Australii, wraz z postępem zbiorów i utrzymującą się silną konkurencją ze strony Federacji Rosyjskiej.
Ceny ryżu pozostały stabilne
Indeks Cen Ryżu FAO pozostał w listopadzie stabilny miesiąc do miesiąca pomimo kontrastujących ruchów cen w różnych krajach pochodzenia i segmentach rynku.
Wyższe ceny oleju palmowego i słonecznikowego z nadwyżką zrównoważyły niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego
Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł w listopadzie średnio 124,1 punktu, co oznacza wzrost o 4,1 punktu (3,4 procent) w porównaniu z październikiem, po spadku przez trzy kolejne miesiące.
Do wzrostu wskaźnika cen przyczyniły się wyższe światowe ceny oleju palmowego i słonecznikowego, które z nadwyżką zrównoważyły niższe notowania oleju sojowego i rzepakowego.
Międzynarodowe ceny oleju palmowego wzrosły w listopadzie o ponad 6,0 procent, do czego przyczyniły się głównie bardziej aktywne zakupy dokonywane przez wiodące kraje importujące oraz sezonowo niższa produkcja w głównych krajach produkujących.
Światowe ceny oleju słonecznikowego również umiarkowanie wzrosły, głównie dzięki utrzymującemu się stałemu tempu zakupów importowych.
Z kolei międzynarodowe ceny oleju sojowego nieznacznie spadły w związku ze zmniejszonym światowym popytem importowym, co przeważyło nad wpływem niższych perspektyw produkcji soi w Brazylii, podczas gdy utrzymujące się obfite światowe dostawy przyczyniły się do niższych światowych cen oleju rzepakowego.
Produkty mleczne drożały na świecie drugi miesiąc z rzędu
Indeks cen produktów mlecznych FAO wynosił w listopadzie średnio 114,2 punktu, co oznacza wzrost o 2,5 punktu (2,2 procent) w porównaniu z październikiem, co oznacza drugi z rzędu miesięczny wzrost, ale nadal jest o 23,2 punktu (16,9 procent) niższy w porównaniu z wartością sprzed roku.
W listopadzie międzynarodowe notowania cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły, odzwierciedlając wysoki popyt importowy ze strony odbiorców z Azji Północno-Wschodniej, ograniczone zapasy i zwiększony popyt wewnętrzny przed feriami zimowymi w Europie Zachodniej.
Te same czynniki podniosły ceny pełnego mleka w proszku, jednak stale ograniczony popyt ze strony odbiorców azjatyckich w połączeniu ze stałą działalnością produkcyjną w Oceanii ograniczył wzrost miesiąc do miesiąca.
Do wzrostu światowych cen produktów mlecznych przyczyniło się także osłabienie dolara amerykańskiego względem euro.
Z kolei światowe ceny sera w dalszym ciągu spadały w związku z dużą dostępnością produktów przeznaczonych na eksport, zwłaszcza sera cheddar, pomimo sezonowych ograniczonych dostaw mleka w Europie Zachodniej.
Niższe światowe ceny mięsa w listopadzie
Indeks cen mięsa FAO wyniósł w listopadzie średnio 111,8 punktu, co oznacza niewielki spadek (0,4 procent) w porównaniu z październikiem, odzwierciedlający niewielkie spadki cen mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Na tym poziomie wartość wskaźnika była o 2,8 punktu (2,4 proc.) niższa od wartości sprzed roku.
Spadek międzynarodowych cen mięsa drobiowego odzwierciedlał zwiększone dostawy, głównie z Brazylii, pomimo wyzwań dla produkcji wynikających z epidemii ptasiej grypy w wielu krajach.
Ceny mięsa wieprzowego spadły ze względu na utrzymujący się słaby popyt importowy na rynkach azjatyckich oraz duże możliwości eksportowe u niektórych eksporterów, pomimo wzrostu sprzedaży wewnętrznej w Europie przed feriami zimowymi.
Tymczasem duże dostawy eksportowe z Brazylii i Oceanii obniżyły światowe ceny mięsa wołowego.
Z kolei ceny mięsa owczego nieznacznie wzrosły, głównie w wyniku wpływu zmian walutowych.
Cukier drożał w listopadzie
Indeks cen cukru FAO w listopadzie wyniósł średnio 161,4 punktu, co oznacza wzrost o 2,2 punktu (1,4 proc.) w stosunku do października i aż 47 punktów (41,1 proc.) w stosunku do poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku.
Wzrost cen w listopadzie był głównie związany ze zwiększonymi obawami o dostępność światowego eksportu w bieżącym sezonie w obliczu pogorszenia perspektyw produkcji u dwóch wiodących eksporterów, Tajlandii i Indii, w związku z suchą pogodą związaną ze zjawiskiem El Niño.
Ponadto opóźnienia w dostawach z Brazylii w połączeniu ze wzmocnieniem brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego przyczyniły się do ogólnego wzrostu światowych cen cukru. Niemniej jednak wysokie tempo produkcji w Brazylii i niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej ograniczyły wzrost cen w ujęciu miesięcznym.
Źródło: FAO