Globalne zbiory zbóż w sezonie 2023/24 wyniosą 2.292 mln ton wobec 2.294 mln ton prognozowanych wcześniej – wynika z raportu IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej).
Przy obniżonych szacunkach dotyczących upraw kukurydzy i jęczmienia tylko częściowo równoważonych większą liczbą pszenicy, prognozy światowej całkowitej produkcji zbóż (pszenicy i ziaren gruboziarnistych) w sezonie 2023/24 spadły o 2 mln tm/m (miesiąc do miesiąca) do 2.292 mln ton.
Biorąc pod uwagę niewielkie, kompensujące się zmiany w kluczowych komponentach popytu, perspektywy zużycia utrzymują się na rekordowym poziomie 2.305 mln ton (+2% r/r), czyli przekraczają poziom produkcji.
Prognoza dla zbóż ogółem:
Po stronie podażowej bilansu, obok minimalnego cięcia produkcji, obniżono też zapasy początkowe zbóż (końcowe dla sezonu 2022/23).
Stąd prognoza globalnych zapasów na koniec sezonu spadła o 6 mln t m/m, do 582 mln ton. Duża część spadku odzwierciedla mniejsze zapasy pszenicy, w tym spadki w Chinach i Indiach. Dla kontrastu zapasy kukurydzy wzrosną rok do roku.
Na koniec tego sezonu zapasy zbóż ogółem obniżą się o 2% – rok do roku do najniższego poziomu od dziewięciu sezonów.
Prognozę dla światowego handlu obniżono o 1 mln tm/m, do 409 mln (-4,5% r/r), głównie w związku ze zmniejszonymi szacunkami dotyczącymi kukurydzy i sorgo (w tym mniejszym importem Chin), ale przy wyższym niż wcześniej poziomie eksportu pszenicy (UE).
Pszenica – prognozy globalnej produkcji podniesione zostały o 3 mln ton (m/m) do 786 mln ton. Oczekiwane globalne zużycie wzrosło w tym miesiącu o 1 mln ton do 804 mln ton i przekroczy poziom zbiorów. Stąd zapasy na koniec sezonu obniżą się aż o 19 mln ton (r/r), a te same zapasy u głównych eksporterów spadną o 9 mln ton w porównaniu z zamknięciem sezonu 2022/23.
Prognoza dla pszenicy:
Kukurydza – prognoza światowej produkcji obniżona została o 3 mln ton (m/m) do 1.219 mln ton. Oczekiwane globalne zużycie pozostało w tym miesiącu na poziomie 1.208 mln ton i będzie niższe od produkcji.
Stąd zapasy kukurydzy na koniec sezonu powinny wzrosnąć w skali roku o 11 mln ton do 283 mln ton, a te same zapasy u głównych eksporterów zwiększą się aż o 23 mln ton w porównaniu z zamknięciem sezonu 2022/23.
Prognoza dla kukurydzy:
Źródło: IGC