Co znajdziesz w artykule?
Stabilizacja cen ropy na niższych poziomach, przy umacniającym się złotym, przełożyła się na odwrócenie trendu wzrostowego na krajowym rynku paliw. Dane pokazują, że w tygodniu kończącym się 22-go listopada widoczne były znaczne spadki cen paliw w hurcie i na razie niewielkie w handlu detalicznym. Jednocześnie sezon grzewczy powoduje, że ON jest już w cenniku hurtowym o ponad 40 groszy droższy od benzyny. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na olej opałowy (identyczny z ON), co podnosi ceny diesla w stosunku do benzyny.
Paliwa są w hurcie tańsze w skali tygodnia
W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 22-go listopada 2023, cena średnia netto diesla i benzyny spadła odpowiednio o 9 i 19 groszy na litrze. Był to drugi tydzień spadków, co zniwelowało większość powyborczych podwyżek benzyny i tylko część w przypadku diesla. W konsekwencji od czasów wyborów parlamentarnych benzyna drożeje w hurcie o tylko 6 gr/l, a ON o 44 gr/l
Od początku listopada (hurt) benzyna tanieje o 38 groszy, podczas gdy ON drożeje w tym czasie o 13 groszy na litrze.
Warto przypomnieć, że w skali października oba paliwa podrożały już o 42-45 gr/l, ale we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.
Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).
Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 44 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 86 gr za litr (bez VAT).
ZOBACZ TAKŻE: Czy gdyby nie działania rządu, mielibyśmy teraz inne ceny zbóż? NIK ostro o PiS
Na stacjach widać lekkie obniżki cen wszystkich paliw
Według e-Petrol.pl w połowie 47-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,51 zł/l i 6,69 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki i diesla spadła o 3 grosze na litrze w skali tygodnia. Także wycena LPG spadła o 2 grosze do 3,07 zł/l średnio po dłuższym okresie stabilizacji.
Ceny średnie paliw w detalu: 22-11-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 7,09 zł/l (-5 gr/l);
• Pb95: 6,51 zł/l (-3 gr/l);
• ON: 6,69 zł/l (-3 gr/l);
• LPG: 3,07 zł/l (-2 gr/l).
Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):
Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:
Krajowe paliwa są tańsze niż przed rokiem
Dzięki stosunkowo taniej ropie i mocnemu złotemu paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 14% mniej niż przed rokiem, a cena Pb95 jest o 1% niższa w skali roku.
Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:
W połowie 47-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 31 gr/l (27 gr/l tydzień wcześniej) i 55 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 40 gr/l).
Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.
W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla
W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.
Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi ok. 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 15 groszy/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE