czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ceny eksportowe pszenicy, jęczmienia i ryżu spadły w marcu

spot_img

Według FAO indeks cen zbóż wyniósł w marcu średnio 110,8 punktu, co oznacza spadek o 3,0 punkty (-2,6 procent) w porównaniu z lutym i aż 27,7 punktu (20,0 procent) poniżej wartości z marca 2023 roku.

Światowe ceny eksportowe pszenicy spadły w marcu trzeci miesiąc z rzędu, głównie ze względu na utrzymującą się silną konkurencję eksportową pomiędzy Unią Europejską, Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi.

W obliczu dużej podaży, anulowane zakupy pszenicy przez Chiny (zarówno z Australii, jak i Stanów Zjednoczonych) wywarły presję spadkową na rynki, a do spadku cen przyczyniły się również korzystne perspektywy zbiorów w 2024 r. w Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych.

Ceny eksportowe kukurydzy nieznacznie wzrosły w ujęciu miesięcznym

Rosnące zainteresowanie zakupami, szczególnie z Chin, w obliczu trudności logistycznych na Ukrainie i w innych miejscach, zapewniło pewne wsparcie cenom kukurydzy. Wzrosty były jednak w dużej części równoważone przez presję sezonową w Argentynie i Brazylii, gdzie trwają zbiory.

W przypadku innych zbóż grubych światowe ceny jęczmienia spadły, podczas gdy ceny sorgo wzrosły w marcu. Ceny ryżu raportowane przez FAO spadły w marcu o 1,7 procent, w dużej mierze odzwierciedlając stłumiony światowy popyt importowy.

Indeks cen zbóż FAO od 2018 roku:

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x