Według FAO indeks cen zbóż wyniósł w marcu średnio 110,8 punktu, co oznacza spadek o 3,0 punkty (-2,6 procent) w porównaniu z lutym i aż 27,7 punktu (20,0 procent) poniżej wartości z marca 2023 roku.
Światowe ceny eksportowe pszenicy spadły w marcu trzeci miesiąc z rzędu, głównie ze względu na utrzymującą się silną konkurencję eksportową pomiędzy Unią Europejską, Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi.
W obliczu dużej podaży, anulowane zakupy pszenicy przez Chiny (zarówno z Australii, jak i Stanów Zjednoczonych) wywarły presję spadkową na rynki, a do spadku cen przyczyniły się również korzystne perspektywy zbiorów w 2024 r. w Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych.
Ceny eksportowe kukurydzy nieznacznie wzrosły w ujęciu miesięcznym
Rosnące zainteresowanie zakupami, szczególnie z Chin, w obliczu trudności logistycznych na Ukrainie i w innych miejscach, zapewniło pewne wsparcie cenom kukurydzy. Wzrosty były jednak w dużej części równoważone przez presję sezonową w Argentynie i Brazylii, gdzie trwają zbiory.
W przypadku innych zbóż grubych światowe ceny jęczmienia spadły, podczas gdy ceny sorgo wzrosły w marcu. Ceny ryżu raportowane przez FAO spadły w marcu o 1,7 procent, w dużej mierze odzwierciedlając stłumiony światowy popyt importowy.
Indeks cen zbóż FAO od 2018 roku:
Źródło: FAO