Ceny zbóż w UE i w Polsce – porównanie

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Rynek zbóż jest rynkiem globalnym, a ceny zbóż kształtują się pod wpływem czynników o zasięgu światowym. Warto zatem porównać krajowe ceny zbóż (pszenicy i kukurydzy) z cenami w innych krajach Unii Europejskiej oraz z notowaniami kontraktów na pszenicę i kukurydzę na giełdzie Matif w Paryżu. Publikowane przez KE dane pokazują, że krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej (średnia raportowana przez MRiRW) plasuje się w górnej części stawki unijnych producentów tego zboża. W połowie lipca wyższe ceny pszenicy konsumpcyjnej były tylko w kilku krajach (Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Portugalii i Grecji). W pozostałych krajach Unii Europejskiej ceny pszenicy były znacznie niższe.

Cena pszenicy krajowej jest wyższa od średniej unijnej

Nic zatem dziwnego, że średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w Polsce (876 zł/t) była w połowie lipca wyższa od średniej dla UE-27 (844 zł/t) i powyżej ceny lipcowego kontraktu na Matif (853 zł/t).

Ceny pszenicy (średnie) w poszczególnych krajach EU-27

Ceny pszenicy w Polsce na tle średniej w UE i notowań na giełdzie Matif

Przeczytaj również – Ceny zbóż i rzepaku spadły w skupie w 3 tyg. lipca – MRiRW

Porównanie cen pszenicy w Polsce, na giełdzie Matif i średniej w UE na przestrzeni lat


Przeczytaj również – Unijny eksport pszenicy obniżył się o 1/3 w sezonie 2024/25

Krajowa cena kukurydzy jest niższa od średniej w UE-27

Polska z roku na rok ustanawia nowe rekordy w produkcji kukurydzy na ziarno, stając się jednym z największych unijnych eksporterów tego zboża poza UE. Duża krajowa podaż kukurydzy powoduje, że krajowe ceny są zwykle znacznie niższe w stosunku do średniej ceny unijnej. Wykres poniżej pokazuje, że w połowie lipca średnia cena krajowej kukurydzy uplasowała nas w gronie krajów z niższymi cenami. Podobne relacje widoczne były na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Ceny średnie kukurydzy w poszczególnych krajach EU-27


Ceny skupu kukurydzy w Polsce na tle średniej w UE i notowań na giełdzie Matif

Porównanie cen kukurydzy w Polsce, na giełdzie Matif i średniej w UE na przestrzeni lat

Źródło: MRiRW za KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x