czwartek, 14 listopada, 2024
spot_img

Ceny zbóż w portach wyraźnie wzrosły w skali miesiąca

spot_img

Listopad przyniósł nam zmianę cen zbóż paszowych. Najbardziej widać to w cennikach firm  skupujących ziarno z dostawą do portów, w których termin realizacji dostawy jest w większości umów do 15 listopada 2024.

Cena pszenicy paszowej wzrosła do 900-910 zł/t, podczas gdy cena pszenicy konsumpcyjnej pozostała na poziomie 955-965 zł/t.

Pszenżyto aktualnie kupowane jest w cenie 800-820 zł/t, a żyto paszowe po 690-715 zł/t.

Nie zmieniła się cena kukurydzy paszowej (850 zł/t), której jest aktualnie dużo na rynku.

Ceny zbóż w portach wzrosły w skali miesiąca

Porównując ceny aktualne w portach z tymi z początku października widać wyraźną tendencję wzrostową. Zawdzięczamy to gwałtownemu osłabieniu złotego względem dolara głównie. Warto zauważyć, że w notowaniach giełdowych (Matif) październik był miesiącem spadkowym dla kukurydzy i pszenicy. Wycena obu zbóż (zbiór 2024) spadła w minionym miesiącu o ok. 15 eur/t.

Zboża drożeją dzięki osłabieniu złotego

Cena dolara amerykańskiego wspięła się w skali miesiąca z poniżej 3,90 do 4,05 zł. W tym czasie euro podrożało o ok. 7 groszy do 4,36 zł wczoraj.

Ceny transakcyjne z dnia 06.11.2024 (tabela)

Źródło: e-WGT/PHU-Start

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x