czwartek, 19 września, 2024
spot_img

Ceny nawozów spadły, ale do poziomu z 2021 roku wciąż daleka droga

Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ PIB) podzielił się najnowszymi danymi dotyczącymi cen nawozów mineralnych na polskim rynku. Według danych GUS oraz analiz IERiGŻ PIB, od początku 2024 roku obserwuje się spadek cen detalicznych nawozów mineralnych. Jednakże tempo tego spadku jest wolniejsze niż w roku poprzednim.

Spadek cen nawozów mineralnych w czerwcu 2024

W czerwcu 2024 roku ceny nawozów mineralnych były średnio o 24,4% niższe niż rok wcześniej. Mimo to, porównując ceny z czerwcem 2021 roku, widać, że nawozy są obecnie o prawie 60% droższe. Warto zauważyć, że dynamika spadku cen rok do roku stopniowo maleje. Jeszcze w styczniu 2024 roku spadek cen przekraczał 30%, co oznacza, że roczna dynamika spadku jest mniejsza niż w poprzednich miesiącach.

Zróżnicowane tempo wzrostu cen różnych grup nawozów

Analiza wykazuje, że tempo wzrostu cen poszczególnych grup nawozów było zróżnicowane. W ciągu ostatnich trzech lat superfosfaty podrożały o 82,9%, nawozy wieloskładnikowe o 62,4%, sól potasowa o 54,3%, a nawozy azotowe – średnio o 41,1%.

Porównanie z cenami produktów rolnych

Dla kontrastu, ceny skupu pszenicy i kukurydzy w tym samym okresie zmalały odpowiednio o 6,9% i 10,2%. Z kolei ceny mleka i trzody wzrosły odpowiednio o 29,8% i 42,8%. Oznacza to, że nawozy mineralne podrożały w ciągu ostatnich trzech lat bardziej niż większość podstawowych produktów rolnych sprzedawanych przez rolników w skupie.

Wolniejsze tempo spadku cen w 2024 roku

Z danych GUS i analiz IERiGŻ PIB wynika, że w czerwcu 2024 roku ceny nawozów mineralnych zmalały miesiąc do miesiąca średnio o 1,3%. Obniżki cen dotyczyły wszystkich podstawowych grup nawozów, przy czym największe spadki odnotowano w przypadku nawozów fosforowych, a najmniejsze – azotowych.

Pomimo sezonowego wzrostu popytu na nawozy azotowe w pierwszym półroczu 2024 roku, jest on niższy niż w latach poprzednich, szczególnie przed 2022 rokiem. Warto również zauważyć, że od początku 2024 roku do czerwca spadki cen wyniosły średnio niecałe 12%, podczas gdy w 2023 roku w analogicznym okresie wynosiły niemal 19%. W latach 2021-2022 odnotowano w ciągu pierwszych sześciu miesięcy wzrost cen o odpowiednio 12,8% i 55,0%.

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x