czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Ceny hurtowe paliw zaczęły rosnąć śladem ropy

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w tygodniu kończącym się 21-go grudnia, cena benzyny 95-oktanów wzrosła o 8 groszy, a ON podrożał o 5 groszy na litrze. Wyższe ceny hurtowe (w skali tygodnia) są konsekwencją ostatniego odbicia notowań ropy.  W I połowie grudnia paliwa produkowane w kraju powinny mocno tanieć (nie taniały), ponieważ ropa ustanawiała w połowie miesiąca wielomiesięczne minima w swoich notowaniach, podobnie jak kurs usd/pln, który był najniższy od czerwca. Mimo ostatniej korekty wzrostowej Ropa Brent traci jeszcze w grudniu prawie 6%, a kurs usd/pln jest niższy o ponad 2%.

Rekordowo słaby złoty podnosi krajowe ceny paliw

Proste wyliczenie pokazuje, że zakupy surowca przez rafinerie stały się w grudniu dużo tańsze. Mimo to diesel drożeje w hurcie od początku miesiąca (do 21.12.2022) o 26 gr, a Pb95 o 19 gr/l. Oznacza to wzrost marż rafineryjnych osiąganych przez Orlen z przerobu ropy.

Wzrosty w cennikach hurtowych nie przekładają się na razie na wyższe ceny na stacjach, dzięki olbrzymim wcześniej marżom.

Stabilne ceny na krajowych stacjach paliw w przedświątecznym tygodniu

Według e-Petrol w połowie 51-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,53 zł/l i 7,67 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki nie zmieniła się trzeci tydzień z rzędu, a diesel potaniał o symboliczne 2 grosze na litrze.

Tegoroczne i historyczne maksima cenowe w przypadku oleju napędowego to 8,08 zł/l ustanowione 8 tygodni temu. Popularna 95-ka jest teraz tańsza o 1,33 zł/l od rekordu z 08.06.2022 (7,95 zł/l).

W styczniu przywrócona zostanie stawka VAT na paliwa w wysokości 23% (8% teraz). Jeśli PKN Orlen nie obniży marż rafineryjnych, które przekładają się na ceny w hurcie i jednocześnie wysokich marż na swoich stacjach, to ON podrożeje automatycznie o ok. 1 zł/l, a Pb95 o ok. 0,9 zł/l.

Cena średnia autogazu obniżyła się o 2 grosze do 2,93 zł/l.

W hurcie różnica ceny diesla i Pb95 wzrosła w tym tygodniu do 1,10 zł/l. W detalu ciągle wynosi ona średnio 1,14 zł/l. Oznacza to większe (o 5 gr/l) marże stacji paliw na sprzedaży oleju napędowego w stosunku do Pb95.

W połowie 51-go tygodnia uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 32 gr/l, a dla Pb95 – 28 gr/l.Wysokie marże sprawiają, że ponownie opłaci się szukać tych tańszych stacji. Warto mieć świadomość, że o poziomie marż detalicznych decyduje państwowy Orlen, który już teraz poprzez wysokie marże chce uniknąć skokowej podwyżki cen paliw po nowym roku (przestanie obowiązywać obniżony VAT). Tyle tylko, że Orlen (rząd) dużą część wspomnianych podwyżek serwuje nam już teraz (ceny na stacjach są nieadekwatnie wysokie w stosunku do notowań ropy i kursu złotego).

Ceny średnie paliw w detalu: 21-12-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,27 zł/l (+1 gr/l);
• Pb95: 6,53 zł/l ( 0 gr/l);

• ON: 7,67 zł/l (-2 gr/l);
• LPG: 2,93 zł/l (-2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT (obowiązuje niestety tylko do końca roku) nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania notowania ropy Brent na tle notowań USD/PLN:

Zmiany cen paliw w skali roku:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x