Co znajdziesz w artykule?
Komisja Europejska (KE) opracowała projekt w sprawie elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin. Jeśli doszłoby do uchwalenia ustawy, to rolnicy stosujący nasiona zaprawione środkami ochrony roślin będą mieli obowiązek nie tylko raportowania stosowanych środków ochrony roślin, ale także wysiewu zaprawionych nasion.
Każde zastosowanie zaprawionych nasion będzie wymagało raportu
Projekte w sprawie elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin nadal jest dyskutowany z państwami członkowskimi, jednak pomimo sprzeciwu szeregu z nich KE dąży do jego przyjęcia i ogłoszenia na początku 2023 roku.
W prezentowanym podejściu KE zmierza bowiem do zrównania wysiewu zaprawionych nasion ze stosowaniem środków ochrony roślin, pomimo, że takiej interpretacji nie da się wyprowadzić z obowiązującego prawa, w szczególności rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1107/2009. W konsekwencji, przyjęcie punktu widzenia KE spowoduje, że każde zastosowanie zaprawionych nasion będzie wymagało od użytkownika uwzględnienia tego faktu w elektronicznym systemie stosowania środków ochrony roślin.
Użytkownik zaprawionych nasion będzie traktowany jak osoba stosująca środki ochrony roślin
To kolejne zmiany i wymogi które mogą działać zniechęcająco na rolników. Co jednak bardziej istotne użytkownik zaprawionych nasion zostanie zrównany w świetle prawa z osobą stosującą środki ochrony roślin. Takie podejście może zmierzać do pytań jakie kolejne obowiązki powinny ciążyć na osobie dokonującej siewu zaprawionych nasion. Czy konieczne będzie okresowe badanie siewników (analogicznie do badania opryskiwaczy) oraz ukończenie szkolenia w zakresie środków ochrony roślin przez operatorów siewników.
Ponadto, potraktowanie w projektowanym rozporządzeniu siewu zaprawionych nasion jako stosowania środków ochrony roślin może stanowić podstawę dla rozpoczęcia ewentualnej dyskusji dotyczącej dalszego rozciągania przepisów dotyczących obrotu środkami ochrony roślin na zaprawiony materiał siewny. Należy pamiętać, że środki ochrony roślin mogą być wprowadzane na rynek wyłącznie w państwie, w którym uzyskały zezwolenie lub pozwolenie na wprowadzenie do obrotu.
Skutkować to może ograniczeniem sprzedaży zaprawionego kwalifikowanego materiału siewnego
Najpoważniejszą dostrzegalną konsekwencją tego rozwiązania może być ograniczenie sprzedaży zaprawionego kwalifikowanego materiału siewnego, co spowoduje obniżenie bezpieczeństwa żywnościowego oraz konieczność intensywniejszej ochrony upraw, co w sposób oczywisty kłóci się z wizją polskiego rolnictwa, ale także z Europejskim Zielonym Ładem.
Zidentyfikowane problemy jak widać są bardzo poważne, dlatego konieczna jest analiza oraz ewentualne podjęcie działań na forum organizacji branżowych, a czasu pozostało niewiele bo termin konsultacji kończy się 31.10.2022 r.
źródło:Departament Hodowli i Ochrony Roślin