Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa, od 27 kwietnia 2022 r. Białoruś umożliwiła wwóz m.in. z Polski wybranych owoców i warzyw, które dotychczas były objęte białoruskim embargiem obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Eksport jabłek i gruszek znów możliwy
Jak czytamy na stronie resortu rolnictwa, z listy towarów, których wwóz na Białoruś jest zakazany, usunięto: jabłka, gruszki, kabaczki, bakłażany, paprykę, sałaty zielone i mieszanki sałat, rukolę, rzepę, szpinak. Ministerstwo Rolnictwa Białorusi wyjaśniło, że jest to konieczne by zapobiec problemom z dostępnością i wzrostem cen powyższych towarów.
Zasady wwozu towarów na Białoruś
Od 16 kwietnia 2022 r. Białoruś wprowadziła zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej (samochodów i ciągników siodłowych). Ograniczenie to nie obowiązuje w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych w UE, przewożących przesyłki pocztowe i żywe zwierzęta.
Powyższy zakaz został wprowadzony ze względu na piąty pakiet sankcji wprowadzony przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich. Od 16 kwietnia przewoźnicy mogą wjeżdżać na Białoruś tylko do wyznaczonego terminalu, w celu przeładunku (nie dalej niż do 50 km w głąb od granicy). Pojazdy unijnych przewoźników zostawiają towar w przygranicznych białoruskich centrach transportowo-logistycznych, które pracują przez całą dobę. Stamtąd towary będą transportowane na wschód samochodami należącymi do przewoźników białoruskich i rosyjskich.
MRiRW opublikowało na swojej stronie wykaz miejsc, w których pojazdy zarejestrowane w UE mogą przepiąć naczepy lub przeładować towar.
Przypomnijmy, że zakaz importu (embargo białoruskie) obowiązuje od 1.1.2022 r. i dotyczy szeregu towarów wyprodukowanych w krajach, które przyjęły sankcje wobec Mińska. Wartość roczna wymiany handlowej z Białorusią wynosi ok. 200 mln euro (2020 r.), co stanowi 0,6 proc, całego polskiego eksportu żywności a dominującym towarem są jabłka.
Źródło: MRIRW
Zdj: pixabay