środa, 20 października, 2021
spot_img

Bezprawne zabieranie zwierząt. Czy Minister w końcu ukróci ten proceder?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Minister chce uporządkować prawo

Zamiar uporządkowania prawa dotyczącego ochrony zwierząt i zasad funkcjonowania schronisk, dobrostan zwierząt, obowiązkowe tzw. chipowanie i powołanie Rzecznika Praw Zwierząt, to główne tematy dzisiejszej wspólnej konferencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego i powołanego pod koniec czerwca br. Pełnomocnika ministra ds. ochrony zwierząt Alberta Kurkowskiego. Podczas konferencji podjęto też drażliwy ostatnio temat sposobu i procedur odbierania zwierząt ich właścicielom.

Aby zapobiec konfliktom

Zdaniem Ministra Ardanowskiego konieczne jest uporządkowanie prawne przepisów i zapobieżenie narastającym konfliktom pomiędzy właścicielami zwierząt, a organizacjami odbierającymi im zwierzęta. Koniecznością jest także zacieśnienie współpracy z lekarzami weterynarii, wzmocnienie samej inspekcji i jej odpowiedzialności.

– Właściciele zwierząt są jedyną grupą społeczną w Polsce, której własność odbierana jest przez inne grupy, a nie przez aparat państwa – podkreślił Minister Ardanowski. –  W konsekwencji tego stanu, rośnie ilość skarg od pokrzywdzonych w ten sposób właścicieli zwierząt. Mamy tutaj do czynienia z dwoma elementami: czasem wskazuje się na interes biznesowy odbierających zwierzęta, a czasem dotyczy to samego trybu odbioru zwierząt.

Minister dodał, że przy wsparciu pełnomocnika, podejmie  próbę uporządkowania postaw prawnych ochrony zwierząt i doprecyzowania zasad funkcjonowania schronisk. Zgodził się z nim Pełnomocnik ds. ochrony zwierząt Albert Kurkowski:

– Jestem tu po to, aby dyskutować, analizować i znaleźć kompromis. W swojej pracy będę chciał oprzeć się na ekspertach z różnych środowisk. Rozmawiam też i będę rozmawiał z organizacjami, które mają wpisaną w swoje statuty ochronę zwierząt i z rolnikami utrzymującymi zwierzęta gospodarskie.

W tym kontekście Minister Ardanowski wyraził poparcie dla takiej koncepcji uporządkowania obowiązujących przepisów, aby możliwe było w przyszłości powołanie instytucji Rzecznika Praw Zwierząt.

Rolnicy dbają o swoje zwierzęta

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że rolnicy w zdecydowanej większości, dbają o swoje zwierzęta. Dowodem na to ma być zainteresowanie podwyższonym dobrostanem zwierząt. Minister Ardanowski dodał, że już ponad 46 tys. gospodarstw złożyło wniosek do ARiMR o wsparcie w ramach działania  dotyczącego podwyższonych standardów utrzymywania zwierząt. Jan Krzysztof Ardanowski poinformował również, że kończą się prace zespołu powołanego do opracowania zasad podwyższonego dobrostanu zwierząt wszystkich gatunków gospodarczych. Dostrzegł jednak problem związany z brakiem powszechnej edukacji i wiedzy na temat behawioru zwierząt, ich właściwości i kondycji.

Obowiązkowe chipowanie

Pełnomocnik za pilną uznał natomiast sprawę obowiązkowego tzw. chipowania zwierząt, tak aby było dokładnie wiadomo, kto jest ich właścicielem. Zdaniem pełnomocnika niezbędna jest też szeroka edukacja zarówno właścicieli schronisk, personelu w gminach, jak i inspektorów w organizacjach zajmujących się ochroną zwierząt. Ministerialny pełnomocnik wyraził również nadzieję, że w wielu przypadkach uda się poprawić prawo dotyczące ochrony zwierząt.
Zważywszy na temperaturę sporów między środowiskami proekologicznymi a rolniczymi, z pewnością do tematu nie raz jeszcze powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRiRW

Rzepak – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych (NOWOŚĆ! )

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły