czwartek, 5 sierpnia, 2021

Bezpieczeństwo i wypadkowość w użytkowaniu maszyn rolniczych

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt w użytkowaniu maszyn rolniczych. Już na etapie projektowania konstruktorzy opracowują rozwiązania eliminujące lub w najwyższym możliwym stopniu ograniczające powstawanie zagrożeń. Z danych statystycznych gromadzonych przez KRUS niezmiennie wynika jednak, że wypadkowość w rolnictwie najczęściej ma przyczynę w użytkowaniu maszyn niezgodnie z przeznaczeniem, przepisami BHP i zapisami instrukcji obsługi. Liczba wypadków z udziałem maszyn i urządzeń wykorzystywanych w działalności rolniczej z roku na rok spada, co świadczyć może o rosnącej świadomości użytkowników w zakresie bezpieczeństwa. Niezmiennie przyczynami wypadków najczęściej występującymi przy pracy rolniczej są zdarzenia z grup: pochwycenie, uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń oraz upadek osób.

Na ograniczenie wypadkowości w rolnictwie wpływa ma przede wszystkim odpowiednie postępowanie użytkowników sprzętu:

– dbałość o właściwy stan techniczny maszyn i urządzeń,

– zapoznawanie się z instrukcjami obsługi i przestrzeganie zaleceń producentów dotyczących prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji sprzętu,

– wyposażanie w osłony i zabezpieczenia elementów ruchomych,

– stosowanie środków ochrony indywidualnej.

Celem zapobiegania wypadkom z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych konieczne jest także kontynuowanie działalności prewencyjnej (w tym informacyjno-szkoleniowej). Łukasiewicz – PIMR wraz z KRUS jest organizatorem corocznej konferencji na temat m.in. bezpieczeństwa i ergonomii w użytkowaniu maszyn rolniczych, leśnych i spożywczych. Instytut oferuje także specjalistyczne szkolenia – zarówno dla producentów, jak i użytkowników – sprzętu rolniczego z zakresu zapisów instrukcji obsługi, przepisów prawnych i wymagań norm dotyczących bezpieczeństwa, analizy ryzyka, badań bezpieczeństwa i ergonomii, wystawiania deklaracji zgodności WE i oznakowa- nia maszyn znakiem CE. Producenci za rozwiązania charakteryzujące się innowacyjnością i szczególną dbałością o bezpieczeństwo użytkowania mają możliwość zdobycia wyróżnienia „Wyrób na Medal”.

Ważnym punktem na mapie instytucji zajmujących się bezpieczeństwem i ergonomią w użytkowaniu maszyn i urządzeń rolniczych, leśnych i spożywczych, w tym m. in. analizą ryzyka i oceną poziomu bezpieczeństwa, jest Laboratorium Badawcze Maszyn Rolniczych. Ta akredytowana jednostka, działająca w ramach Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych, oferuje usługi w zakresie:

  • badań i pomiarów: mechanicznych, elektrycznych, akustycznych, właściwości fizycznych, drgań oraz dotyczących inżynierii środowiska,
  • badań bezpieczeństwa i ergonomii użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych, ogrodniczych, leśnych, spożywczych i innych do celów wystawienia deklaracji zgodności WE i oznakowania maszyn znakiem CE oraz certyfikacji,
  • opracowania dokumentacji oceny zgodności oraz analizy ryzyka dla potrzeb wystawienia deklaracji zgodności WE,
  • modelowania bezpieczeństwa maszyn i urządzeń na etapie koncepcji i projektowania wyrobu,
  • doradztwa w zakresie wprowadzania nowych produktów na jednolity rynek europejski (wspólny rynek).

Od 1996 roku Laboratorium Badawcze Maszyn Rolniczych Łukasiewicz – PIMR realizuje badania do celów oceny zgodności. Poprzez weryfikację zastosowanych rozwiązań technicznych i zapisów w instrukcjach przyczynia się do wzrostu świadomości producentów i użytkowników oraz zmniejszenia liczby wypadków z udziałem rolników.

Łukasiewicz – PIMR jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie. Jako ekspert w technologiach wykorzystywanych w rolnictwie dostarcza biznesowi atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania. Łukasiewicz oferuje unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę na- ukową. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Sieci Badawczej Łukasiewicz skupia się wokół takich obszarów badawczych, jak: zdrowie, inteligentna i czysta mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.

Więcej: https://lukasiewicz.gov.pl

Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
536ObserwującyObserwuj
8,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły