czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Będą zmiany w stawkach weterynaryjnych? Jest projekt rozporządzenia

spot_img

Na rządowej stronie rozporządzeń pojawił się projekt zmian w sprawie stawek weterynaryjnych. Czy nowelizacja ustawy dotyczącej opłat za wydanie świadectwa zdrowia dla świń zostanie dostosowana do panujących realiów?

Będą zmiany w stawkach weterynaryjnych? Jest projekt rozporządzenia
zdj:archiwum AP

Opłata za kontrolę świń nie jest dostosowana do rzeczywistego czasu pracy lekarza weterynarii

Opłata za kontrolę świń przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania w celach niehandlowych albo umieszczenia na rynku krajowym nie jest dostosowana do rzeczywistego czasu pracy lekarza weterynarii. Kontrole świń często są prowadzone w gospodarstwach położonych blisko siebie. W praktyce lekarz weterynarii organizuje pracę w ten sposób, że dojeżdża do jednej miejscowości i tam dokonuje czynności w kilku gospodarstwach. Ponadto, w przypadku kontroli niewielkiej liczby świń w gospodarstwie, czas przeprowadzenia kontroli może być krótszy niż godzina.

Została zaproponowana nowa stawka opłaty za przeprowadzenie kontroli świń

Stawki opłat pozostają na poziomie określonym w rozporządzeniu, które weszło w życie latem. Za kontrolę trwająca nie dłużej niż godzinę to 112,80 zł, natomiast za dłuższą: za pierwszą godzinę – 112,80 zł, za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny – 14,10 zł. Natomiast w przypadku świń opłaty za kontrolę trwającą nie dłużej niż 15 minut stawka miałaby wynosić 42,30 zł, natomiast za dłuższą: za pierwsze 15 minut – 42,30 zł, za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszych 15 minut – 14,10 zł.

Stawkę za kwadrans pracy urzędowego lekarza weterynarii ustalono w wysokości jednej czwartej średniego kosztu godziny pracy urzędowego lekarza weterynarii. Przyjęto, że średni koszt godziny pracy urzędowego lekarza weterynarii wynosi 56,40 zł. Przyjęto zatem taką samą wysokość tego kosztu, która była podstawą ustalania wysokości dotychczasowych stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną. W oparciu o powyższe założenia w następujący sposób wyliczono stawkę opłaty za pierwsze 15 minut kontroli świń, wynoszącą 42,30 zł: – 4 – 28,20 zł (koszt dojazdu do gospodarstwa) + 14,10 zł (koszt kwadransa pracy lekarza weterynarii) = 42,30 zł.

Proponowana zmiana będzie dotyczyć posiadaczy stad liczących powyżej 50 świń

W projektowanym rozporządzeniu została zaproponowana nowa stawka opłaty za przeprowadzenie kontroli świń przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania w celach niehandlowych albo umieszczania na rynku krajowym. Wysokość tej stawki opłaty została ustalona w oparciu o zmniejszony o połowę, z 56,40 zł na 28,20 zł, średni koszt dojazdu do gospodarstwa. Ponadto, ustalając wysokość tej stawki opłaty uwzględniono, że w przypadku kontroli małej liczby świń w gospodarstwie lub innym miejscu, w którym są utrzymywane świnie, kontrola przesyłki świń może trwać nie dłużej niż kwadrans. Proponowana zmiana będzie dotyczyć posiadaczy stad liczących powyżej 50 świń. Posiadacze stad do 50 sztuk świń są objęci ustawową obniżką wysokości opłaty w wysokości 75%, na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej, przy czym zgodnie z tym przepisem obniżona opłata wynosi nie mniej niż 40 zł. Posiadacze stad do 50 świń będą zatem, tak jak w dotychczas, ponosili opłatę za kontrolę świń w wysokości 40 zł.

źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x