środa, 18 września, 2024
spot_img

AVR prezentuje Spirit 9200i: Najnowsza ewolucja pionierskiej maszyny

Dobrze znane 2-rzędowe kombajny do zbioru ziemniaków Spirit z firmy AVR zostały poddane szeregu modernizacjom, które można podsumować w trzech słowach. Sprzęt cechuje większa elastyczność, wydajność i komfort.

Kombajny Spirit i szereg ważnych ulepszeń

Kombajny Spirit 9200, Spirit 9200i oferują szereg ważnych ulepszeń w zakresie sterowania, trakcji, taśmy łęcinowej, modułu separatora czopkowego, modułu rolek poprzecznych i zbiornika Clean & Go. Jeżeli chodzi o zbiornik to jego ładowność jest określona na 8 ton.

Wysokość rozładunku można regulować do 4,20 m, dla którego dostępny jest hydraulicznie składany amortyzator wysypu lub lej zasypowy do napełniania skrzyń. Z kolei układ kopiący jest przystosowany do pracy z rozstawem rzędów 75-90 cm.

Maszyna waży blisko 11,5 t i wymaga do współpracy ciągnika o mocy 120 kW/160 KM. W ubiegłym roku prototyp kombajnu został gruntownie przetestowany i otrzymał wiele pozytywnych opinii. Siedem kombajnów Spirit 9200i zostało następnie wyprodukowanych w serii przedprodukcyjnej w 2024 roku.

Kombajn Spirit 9200i zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w pełni funkcjonalnej konfiguracji demonstracyjnej na targach Potato Europe w dniach 11-12 września w Villers-Saint-Christophe we Francji.

Kompatybilny z ISOBUS

Warto zaznaczyć, że układ napędowy kombajnu jest kompatybilny z ISOBUS. Oznacza to, że maszynę można skonfigurować za pomocą dowolnie wybranego ekranu wyświetlacza kompatybilnego z ISOBUS. Producent oferuje w tym zakresie monitor Müller Touch800 lub Smart570. Maszyna jest również standardowo wyposażona w ergonomiczny joystick AVR, a dzięki systemowi ISOBUS-AUX różnymi funkcjami można również sterować za pomocą joysticka w ciągniku. Przejrzyste ikony i intuicyjne menu, uzupełnione o automatyczne funkcje maszyny, optymalizują łatwość obsługi Spirit 9200i.

Cztery taśmy odsiewające

Kombajny Spirit mogą mieć maksymalnie cztery taśmy odsiewające. Z przodu maszyny można zamontować dwie krótkie taśmy kopiące lub jedną długą taśmę kopiącą. Dodatkowa taśma kopiąca – a tym samym jeden stopień spadku więcej – znacznie zwiększa wydajność przesiewania maszyny. Jeśli gleba może być z łatwością odsiewana, to w celu jak najdelikatniejszej obróbki plonu, najlepszą opcją jest pojedyncza długa taśma.

Miękką, ogumioną taśmę odsiewającą można zamontować bezpośrednio przed modułem separatora czopkowego tzw. „jeża” lub wybrać moduł z rolkami poprzecznymi, aby uzyskać dodatkową wydajność czyszczenia. Wysokość przerzutu plonu jest ograniczona do minimum w całej maszynie. Ponieważ taśma kopiąca i odsiewająca znajdują się bardzo blisko siebie, wysokość spadania z taśmy kopiącej na taśmę odsiewającą jest ograniczona w największym możliwym stopniu. Dzięki temu mechanizmowi AVR Spirit 9200i gwarantuje najniższą wysokość zrzutu na rynku.

Indywidualna regulowana wysokość 

Główny system oddzielania łęcin jest połączeniem taśmy odsiewającej i taśmy łęcinowej. Zestaw składający się z dwóch rzędów zgarniaczy i kolejny zestaw składający się z trzech rzędów zgarniaczy zamontowanych nad taśmą łęcinową zapewnia, że ziemniaki pozostają w maszynie. Zestawy te mają indywidualnie regulowaną wysokość, a rzędy zgarniaczy zostały rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, aby zoptymalizować skuteczność oddzielania łęcin. W przypadku nagromadzenia łęcin, ramy rzędów mogą być złożone do góry.

Kolejne trzy rzędy można dodać w górnej części maszyny. Pod taśmą łęcinową znajduje się zamknięty przenośnik taśmowy, który odprowadza łęciny i umożliwia ziemniakom, które przypadkowo zostały wciągnięte wraz z łęcinami, stoczyć się z powrotem do maszyny.

Trzecia taśma odsiewająca lub zestaw rolek poprzecznych zwiększa powierzchnię (taśmy łęcinowej) oddzielającej długie łęciny lub chwasty od strumienia plonu. Ma to kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę obecny trend, który faworyzuje wysokowydajne odmiany z długimi i mocnymi łęcinami.

Dalszy rozwój modułu rolek poprzecznych z wałkiem łęcinowym ułatwia obróbkę wszelkich krótkich łodyg, które prześlizgują się przez taśmę łęcinową.

Zestaw rolek poprzecznych (CR) do zespołu separatora czopkowego („jeża”) znacznie zwiększa wydajność czyszczenia w kombajnie – bez konieczności dodatkowych zmian kierunku przepływu w maszynie. 

Rolki poprzeczne skutecznie usuwają luźną glebę, grudy i mniejsze kamienie ze strumienia produktu, odciążając w ten sposób separatory czopkowe i umożliwiając im bardziej wydajne usuwanie pozostałej luźnej gleby i łęcin. Położenie, prędkość i kierunek obrotu gładkich rolek można regulować na ekranie wyświetlacza za pomocą poręcznego widżetu (interfejsu graficznego). Ostatnia rolka modułu CR również jest ogumiona i w połączeniu z listwą szczotkową służy jako skuteczny wałek łęcinowy.

Niemal nieskończone możliwości regulacji modułu rolek poprzecznych pozwalają na wykorzystanie jednostki kopiącej kombajnu w każdej sytuacji.

Spokojna praca w każdych warunkach

Moduł separatora czopkowego („jeża”) z tyłu maszyny ma pełną regulację nachylenia i gwarantuje pełną kontrolę nad przepływem strumienia produktu w każdych warunkach. Przepływ produktu po podłużnym separatorze czopkowym jest prowadzony przez potrójną rolkę oporową – której wysokość można regulować – do poprzecznego separatora czopkowego wyposażonego w dwa 2-rzędowe zgarniacze obiegowe. W tym miejscu odbywa się separacja kamieni i grud przed ostateczną selekcją na stole sortowniczym.

Nowa, hydraulicznie składana rolka oporowa na poprzecznym separatorze czopkowym może być obsługiwana z kabiny. Dzięki temu można łatwo ominąć zatory, nawet w najtrudniejszych sekcjach pola.

 Duży stół do sortowania oferuje wystarczająco dużo miejsca dla sześciu osób, aby przeprowadzić końcową selekcję. Wszystkie ustawienia modułów czyszczących można łatwo obsługiwać ze stołu sortowniczego za pomocą poręcznej klawiatury.

Opcjonalny napęd osi

Hydrostatyczny napęd kół jest dostępny opcjonalnie. Dodatkowa pompa hydrauliczna napędza silnik o pojemności 2815 cm3 na prawym kole i silnik o pojemności 1745 cm3 na lewym kole. W rezultacie tylna oś ma moc trakcyjną 120 KM. System trakcji – który jest jeszcze mocniejszy niż w poprzednim modelu – wyróżnia się również pod względem łatwości obsługi: można go obsługiwać za pomocą intuicyjnej dodatkowej klawiatury, a sterowanie ISOBUS automatycznie wykrywa, czy maszyna porusza się do przodu, czy do tyłu.

Zdalny monitoring i diagnostyka

Kombajn Spirit 9200i może być w pełni monitorowany zdalnie, online. Założenie konta AVR Connect umożliwia monitorowanie danych związanych z wykonaną pracą, danych z czujników, alarmów i danych dotyczących plonowania. Możliwa jest nawet zdalna diagnostyka, zapewniająca jeszcze lepsze wsparcie ze strony dilera.

spot_imgspot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x