czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

ASF: Niemcy stawiają płot na granicy z Polską

spot_img

Wiele wskazuje na to, że w najbliższy dniach po niemieckiej stronie granicy, wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej pojawi się nowy element krajobrazu. Stanie się tak za sprawą decyzji, którą podjęły władze niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia. Administracja landu planuje ustawienie płotu o długości 120 kilometrów. Ma on zapobiec przedostaniu się dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń (ASF) z Polski do Niemiec. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia i Ochrony Konsumenta w Poczdamie, użyty elektryczny płot będzie przenośny i nie zostanie ustawiony na stałe.
Przedstawiciele strony niemieckiej są zdania, że w walce z ASF należy używać wszystkich dostępnych środków. Szczególnie w obliczu dynamicznie rozwijającej się sytuacji  w województwie lubuskim. Działania władz Brandenburgii poprzedziły krajowe konsultacje. Płot ma być ustawiony czasowo.
Na początku grudnia w Polsce, 42 km od niemieckiej granicy, wykryto zainfekowanego dzika co wywołało zaniepokojenie niemieckich hodowców.

 

Kontrowersje wokół płotów

Dodajmy, że niezależnie od niemieckich decyzji, w Polsce obecnie toczy się ożywiona dyskusja wokół skuteczności stosowania opłotowań. Za tego rodzaju rozwiązaniami, stosowanymi już w Polsce, opowiada się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Przeciwnego zdania jest  min.  Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, który podczas niedawnego posiedzenia zespołu roboczego ds. środowiska w Copa-Cogeca  (europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze – przyp. red.), w Brukseli wyraził opinię, że stawianie płotów nie jest skuteczne. Z tego między innymi powodu, że przez płoty przedostają się owady,  gryzonie, a także mięsożerne  ptaki, takie jak: sroki, wrony, kawki czy jastrzębie, które również mogą być wektorem choroby ASF. Przy okazji Tadeusz Szymańczak zwrócił uwagę na inne sposoby przenoszenia i przechowywania się wirusa ASF: jak słoma, z którą styczność miały porażone dziki. Szczególnie, że wirus może przetrwać w środowisku dłuższy czas. Nawet do 2 lat.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródła: PZPRZ, PAP, MZIOK Poczdam

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników